تاریخ انتشار: 2بهمن1394|21:15

| کد خبر: 88931

بختیار از دست‌بوسی حضرت امام تا اقدام به ترور ایشان

وکیل ملت: شاپور بختیار نامه ای سرگشاده و انتقادی به شاه نوشت که بعدها به نامه سه امضایی معروف شد، اما چرخش روزگار، همین بختیار را آخرین نخست وزیر پهلوی کرد؛ البته با هدایت موساد که بعد از نخست وزیری به دنبال به شهادت رساندن امام بود.

شاپور بختیار از چهره های شاخص جبهه ملی بود که سابقه زندانی شدن بعد از کودتای بیست و هشت مرداد 1332 را در نیز کارنامه خود داشت، او به همراه کریم سنجابی، داریوش فروهر در سال 1356 نامه ای سرگشاده و انتقادی به شاه نوشت که بعدها به نامه سه امضایی معروف شد، اما چرخش روزگار، همین بختیار را آخرین نخست وزیر پهلوی کرد؛ البته با هدایت موساد که بعد از نخست وزیری به دنبال به شهادت رساندن امام بود.

به گزارش وکیل ملت، نامه زیر را بختیار در هفتم شهریور 56 خطاب به امام خمینی که در آن روزها در نجف اشرف بسر می بردند، نگاشته است:

بختیار از دست‌بوسی حضرت امام تا اقدام به ترور ایشان«هفتم شهريور ماه ۵۶. حضرت آيت الله خمينی دامت برکاته؛ خاطر مبارک شايد از انتشار اعلاميه مورخ ۲۲ خرداد ۵۶ که با امضای اينجانب و آقايان دکتر کريم سنجابی و داريوش فروهر در تهران انتشار يافته است اطلاع حاصل فرموده ايد. ما در مقابل خلق و خدا بيان اين حقايق را ادای وظيفه ملی ودينی خود دانسته ايم و اوضاع کشور را همانطوری که هست بگوش هموطنان خود ودنيای خارج رسانديم. در اين ايام که برای چند روز اقامت در فرانسه بودم با دوستان وهمفکران خود تبادل نظر کردم واکنون به وسيله دوست مبارز خود آقای ابوالحسن بنی صدر اين عريضه را به حضور آن حضرت تقديم می دارد. عطف نظر به گذشته و سوابق امضا کنندگان نامه ی مذکور خواستم استدعا نمايم که به منظور وسعت بخشيدن به مبارزات وايجاد هماهنگی بيشتر بين افراد ملت مسلمان در صورتی که مقتضی بدانيد به هر نحو که صلاح باشد ما را در اين راه خير، هدايت و حمايت فرمائيد. باسلام و تهيت [تحيت]، ارادتمند شاپور بختيار.»

خميني را بكشيد
مقام عالي موساد در گفتگو با برنامه "به عبارت ديگر" بي بي سي می گوید: "روز ٣٠ دي ١٣٥٧ نخست وزير بختيار با ما تماس گرفت و گفت خميني را بكشيد. ما به بختيار پاسخ منفي داديم و بقيه كشورها هم پاسخ رد دادند. من ظرف چند ماه بعد انقلاب وقتي شناخت بيشتري از خميني و انقلابيون پيدا كردم، پشيمان شدم و فكر كردم اگر به عقب برميگشتم، پاسخ ديگر مي دادم و رئيس موساد را متقاعد ميكردم. بختيار با نماينده هاي ٣ سرويس اطلاعاتي خارجي براي ترور [امام] خميني رايزني كرده بود، اما كسي به او جواب مثبت نداد."

٢ هفته پيش جواد خادم وزير مسكن بختيار در گفتگو با عنايت فاني در همين برنامه گفته بود، بختيار در برابر درخواست موساد براي ترور امام سكوت كرد، اما تاييد كرد كه بختيار با موساد روابط تنگاتنگي داشت.

بختیار از دست‌بوسی حضرت امام تا اقدام به ترور ایشان

بختیار با کمک اسرائیل نخست وزیر شد
جواد خادم گفت: "اسرائيل، بختيار را نخست وزير كرد و بختيار با كمك اسرائيل ميخواست تا حكومت ايران را از بين ببرد. اسرائيلي ها نخست وزيري بختيار را به شاه قبولاندند و او را نخست وزير كردند. اين كار مغاير با اصول جبهه ملي نبود. اگر امروز هم اپوزيسيون از اين كمك ها استفاده كند، هيچ اشكالي ندارد و با همين روند مي توان به دموكراسي رسيد."

دسته بندی اخبار داغ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top