تاریخ انتشار: 2بهمن1394|22:35

| کد خبر: 88951

اولین تفسیر فارسی منشور سازمان ملل

عبدالله عابدینی

وکیل ملت: امروزه یکی از منابع پژوهشی ارزشمند و به روز حقوق بین الملل تفسیر منشور ملل متحد می باشد که به بررسی نظری و عملکردی منشور سازمان ملل متحد در پرتو تحولات روز می پردازد. بی تردید تفسیر ارائه شده از سوی حقوقدان برجسته آلمانی، برونو سیما و همکارانش (به عنوان ویراستاران مجموعه مزبور) در صدر بهترین منبع از نظر به روز رسانی مداوم و ادبیات تحقیقی قابل توجه و در نتیجه ارجاع صورت گرفته در سایر نوشتارهای حقوقی بین المللی قرار دارد. در کنار این تفسیر، می توان از تفسیر منشور به زبان فرانسه که به ویرستاری آلن پله و زبان آلمانی به ویراستاری برونو سیما نیز توجه داشت.

در این میان باید از اولین تفسیرهای انجام شده از منشور نیز یاد نمود که سهم به سزایی در ایجاد و پرورش ادبیات مربوط به تفسیر منشور داشته اند. تفسیر گودریچ و هامبرو نخستین تفسیری است که بلافاصله پس از تصویب منشور در سال 1945 در سال 1946 منتشر گردید. نویسندگان مزبور نمایندگی دولت متبوع خود را در جریان کنفرانس های منتهی به تصویب منشور از جمله دامبارتن اوکس و سانفرانسیسکو بر عهده داشته اند و از این جهت، اظهارات ایشان در این کتاب از اهمیت بسیاری برای حقوقدانان در خصوص تفسیر منشور برخوردار است.

اما نکته قابل توجه برای خوانندگان محترم این است که شاید کمتر کسی از وجود تفسیری از منشور به زبان فارسی آگاه بوده است. یکی از حقوقدانان ایرانی به نام دکتر حسین فاخر در سال 1329 کتابی را با عنوان «تفسیر منشور و تشریح سازمان ملل متحد» به رشته تحریر درآورده بوده که در نوع خود یک اثر پیشرو و بدیع محسوب می شود. این کتاب را می توان در زمره اولین نوشتارهای فارسی حقوق بین الملل به شمار آورد که از منظر تاریخی در جایگاه والایی قرار دارد و گاه از منظر علمی نیز می توان به عنوان منبعی ارزشمند که 5 سال پس از تصویب منشور منتشر شده مورد استفاده پژوهشگران مربوطه قرار گیرد. هرچند ارجاع مستقیمی به اثر تفسیر منشور از گودریچ و هامبرو در این کتاب دیده نمی شود اما به نظر می رسد که تأثیرات خود را بر این کتاب داشته است.  با این حال لزوم دقت بیشتر در اصالت کتاب دکتر فاخر به واسطه این نزدیکی عبارت‌پردازی‌ها افزون‌تر می‌شود.

نویسنده در کشورهای ایالات متحده امریکا و فرانسه تحصیل کرده و خود کتابی به زبان انگلیسی در خصوص کارکردهای ارگان های اصل سازمان ملل در سال 1950 داشته است که به نظر می رسد با توجه به انتشار کتاب در آغازین سال های تأسیس ملل متحد اثر در خور توجهی بوده است. وی با قلمی روان و به زبانی ساده مفاهیم مربوط به حقوق سازمان های بین المللی را از نظر تاریخی آغاز کرده و ضمن نگاهی گذرا پیرامون جامعه ملل به مقدمات تأسیس ملل متحد پرداخته و نقش ایران را در صفحاتی چند در این خصوص بیان داشته است. (قسمت اول کتاب) ضمن این که وی ورود قوای انگلستان و شوروی را در آغاز دهه 1320 به کشورمان به طور تلویحی غیرقانونی می داند. در ادامه کتاب وی با توجه به ترجمه فارسی منشور که به تصویب مجلس وقت در 13 شهریور 1324 رسیده بود، به تفسیر مقررات مختلف منشور می پردازد (قسمت اول کتاب) و در پایان کتاب نیز اساسنامه دیوان بین المللی دادگستری را به عنوان بخش تفکیک ناپذیر منشور آورده است. (ضمیمه کتاب) مقالاتی پیراون حق وتو و جدول ساختار ملل متحد نیز از ضمیمه های دیگر کتاب است.

به نظر می رسد که کتاب مزبور در ادبیات فارسی حقوق بین الملل جایگاهی را در خصوص ارجاعات مورد نیاز در نوشتارها نداشته باشد و این امر لزوم تحقیقی عمیق را در خصوص بررسی تاریخ ادبیات فارسی حقوق بین الملل در کشورمان ضروری می سازد. ضمن این که وجود این پیشینه نشان از تلاش پیشروانه حقوقدانان ایرانی در عرصه بین المللی دارد، دوران که در آن مرحوم احمد متین دفتری به عضویت کمیسیون حقوق بین الملل درآمده بود.
علاقمندان برای مطالعه کتاب مزبور به کتابخانه دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران یا کتابخانه مرکز مطالعات عالی بین المللی این دانشگاه واقع در دانشکده حقوق و علوم سیاسی و یا کتابخانه ملی مراجعه نمایند. در اینجا می توانید نسخه آلمانی تفسیر:
➡️ https://books.google.com/books/about/Charta_der_Vereinten_Nationen.html?id=-ot9QgAACAAJ

، در اینجا نسخه فرانسوی تفسیر منشور :

➡️ https://books.google.com/books/about/La_Charte_des_Nations_Unies.html?id=OmQqAQAAMAAJ

و نسخه انگلیسی در ویرایش های 1994، 2002 و 2012 را مشاهده نمایید.
➡️ https://books.google.com/books?id=TOUsAAAAMAAJ&q=The+relationships+among+the+principal+organs+of+the+United+Nations&dq=The+relationships+among+the+principal+organs+of+the+United+Nations&hl=en&sa=X&ei=H2etU43QFtKY1AXYvIHQCA&ved

دسته بندی مقالات , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top