تاریخ انتشار: 2بهمن1394|23:00

| کد خبر: 88961

دستورالعمل اجرای مراسم لعان در محاکم

وکیل ملت: به دنبال اشکالاتی که از نظر قاضی مجاز به اجرای مراسم لعان، برای برخی محاکم پیش آمد، تعیین قاضی واجد شرایط (با شرط اجتهاد) ذیل شمارة 19780/82/1 ـ 18/12/1382 به عهدة رئیس کل دادگستری، محوّل گردید.

 به دنبال اشکالاتی که از نظر قاضی مجاز به اجرای مراسم لعان، برای برخی محاکم پیش آمد، تعیین قاضی واجد شرایط (با شرط اجتهاد) ذیل شمارة 19780/82/1 ـ 18/12/1382 به عهدة رئیس کل دادگستری، محوّل گردید. بعضی دادگستری‌ها، اعلام کردند که در سطح استان، قاضی مجتهد ندارند یا قضات روحانی را برای صدور ابلاغ خاص رسیدگی به اصل نکاح و طلاق، معرفی کردند تا به تبع آن به اجرای مراسم مزبور بپردازند.
الف. نظر به این که در «لعان» رسیدگی به اصل نکاح و طلاق مطرح نیست، بلکه اسباب لعان یکی از دو موضوع می‌باشد:
 1. زوج اسناد زنا به زوجه بدهد «لعان قذف»؛
 2. زوج، نسب فرزندی را که در فراش او پدید آمده است از خود نفی کند «لعان نفی».
مادة 1052 قانون مدنی، تفریق حاصل از «لعان» را موجب حرمت ابدی می‌داند و مادة 1162 همان قانون (ناظر به مواد قبل از آن) دعوای نفی ولد را پس از انقضای دو ماه از تاریخ اطّلاع شوهر از ولادت طفل، مسموع نمی‌داند و در عمل هم کمتر تمسک به لعان پیش می‌آید و به همین جهات هم در قوانین جاری، مقرراتی برای انجام آن پیش‌بینی نشده است و در موارد ضروری باید به منابع معتبر فقهی مراجعه گردد. به منظور تسهیل در کار، قاضی پرونده (چنانچه مجتهد نباشد) می‌تواند ضمن هماهنگی با یکی از علمای مجتهد آن حوزه، عملاً تشریفات مربوط را در محضر و توسط ایشان اجرا و مراتب را صورت‌جلسه نماید تا هم عذر قاضی مأذون مرتفع، هم مراسم شرعی لازم انجام گردد و نیازی به رفت و برگشت پرونده بین استان‌های مختلف، پیدا نشود. در شهرهای مقدس قم و مشهد، می‌توان نزد مراجع و مجتهدان مقیم، اقدام کرد. ب. با اختصاص شعبه یا شعبی از دادگاههای عمومی برای رسیدگی به دعاوی خانواده در اجرای ماده واحدة قانون اختصاص تعداد]ی[ از دادگاههای موجود به دادگاههای موضوع اصل 21 قانون اساسی (دادگاه خانواده) مصوّب 19/5/1376 قضات این محاکم، نیازی به اجازة مخصوص رسیدگی به دعاوی اصل نکاح و طلاق ندارند.
 

دسته بندی حقوقی , دانشنامه حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top