تاریخ انتشار: 3بهمن1394|12:43

| کد خبر: 89284
در راستای راه‌اندازی سامانه هشدار سریع سیل و زلزله تهران

۸۰۰ بلندگو هشدار دهنده در معابر تهران نصب می‌شود

وکیل ملت: رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از راه‌اندازی و فعال سازی سامانه هشدار سریع سیل و زلزله برای پایتخت با نصب ۸۰۰ بلندگو هشداردهنده در معابر تهران خبر داد و گفت: این سامانه‌ها زلزله و سیل را برای زمانی کوتاه قبل از وقوع هشدار می‌دهد.

به گزارش وکیل ملت:احمد صادقی در نشست ویژه کارگروه آموزش و اطلاع‌رسانی و مدیران صدا و سیما اظهار داشت: شهرداری تهران برای تقویت ساختار مدیریت بحران، موضوع سامانه‌های هشدار سریع سیل و زلزله را در دستور کار قرار داده و سال آینده سامانه هشدار سیل با نصب 800 بلندگوی هشداردهنده در معابر آغاز می شود که می توان این شبکه را تا 4 هزار بلندگو  افزایش داد.

وی گفت: بخشی از زیرساخت‌های سامانه هشدار  سریع زلزله نیز ایجاد شده و دستگاه‌های حسگر زلزله و شبکه انتقال فرکانس روی گسل مشا نصب شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است که باید این حسگرها در مناطق دیگر نصب و امکان بهره برداری از این پیام‌های هشدار برای سازمان های خدماتی و ذی‌نفع فراهم آید.

وی گفت: این سامانه‌ها می‌تواند زلزله و سیل را برای زمانی کوتاه قبل از وقوع هشدار دهد و باعث واکنش فوری دستگاه‌های خدماتی و حتی عموم مردم شود؛ البته مشروط بر آنکه زیرساخت‌های بهره‌برداری از این پیش‌آگاهی در خدماتی همچون مترو، مراکز عرضه سوخت، شبکه انتقال آب، گاز، برق، صدا و سیما و غیره فراهم آید که نیاز به همکاری میان بخشی و تعامل سازمان‌ها و نهادهای مدیریت شهری دارد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در این نشست با اشاره به اهمیت فعالیت کارگروه‌های مختلف شورای هماهنگی مدیریت بحران گفت: با رویکرد جدید سازمان و شهرداری تهران، تلاشمان این است که کارگروه‌های شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران را با همکاری کارگروه های ملی فعال کنیم که تا امروز 12 کارگروه فعال شده و یکی از این کارگروه‌ها، کارگروه آموزش و اطلاع رسانی است.

وی افزود: امیدوارم بتوانیم نقشه راهی برای فعالیت این کارگروه تدوین و کلیات آن را ترسیم کنیم که بر اساس آن هم پشتیبانی کارگروه ملی و هم پشتیبانی شورای هماهنگی مدیریت بحران تهران را  داشته باشیم.

در این نشست همچنین پیشنهاد تدوین طرح جامع اطلاع‌رسانی در حوزه مدیریت بحران، تشکیل کمیته مشترک مدیریت بحران در رسانه ملی و استفاده از ظرفیت شبکه تهران برای آموزش مدیریت بحران مطرح شد.

در ادامه این جلسه نیز محمدباقر زهرایی رئیس حراست صدا و سیما و رئیس کارگروه آموزش و اطلاع رسانی با اشاره به  نبود اراده جدی در زمینه آمادگی در برابر بحران‌های طبیعی و شرایط اقلیمی کشور گفت: تفاوت زیادی در موضوع بحران در یک استان کوچک و تهران وجود دارد که باید به آن توجه کرد؛ چراکه 50درصد انرژی ما در مدیریت بحران کشور باید معطوف به تهران باشد.

وی افزود: یک اتفاق مثل وقوع سیل در کن فاجعه ایجاد می‌کند و متاثر از آن بحران  به موضوعی فرامرزی تبدیل می‌شود، در نتیجه وضعیت تهران باید جدی گرفته شود.

وی با بیان "در حال حاضر نگاه ما به موضوع بحران، پیشگیری و مقابله نسبت به گذشته خیلی تغییر کرده است"، افزود: باید با راه اندازی کمیته ای مشترک اقدامات انجام گرفته از سوی دو سازمان را به شکلی جدی مورد بررسی قرار داد و با استفاده از تجربیات همدیگر از دوباره کاری در این زمینه پرهیز کرد.

رئیس کمیته آموزش و اطلاع رسانی شورای هماهنگی مدیریت بحران از راه‌اندازی شبکه تهران به‌عنوان تحولی در زمینه توجه به موضوعات تهران و فرصتی مناسب برای مدیریت بحران پایتخت یاد کرد و افزود: با استفاده از این شبکه می‌توان  برنامه‌ای را در حوزه مدیریت بحران تعریف و موضوع آموزش را  پیگیری کرد.

به گزارش سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، در این نشست علاوه بر معاونان و مدیران سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، مدیران تهران و قائم مقام مدیریت بحران صدا و سیما نیز حضور داشتند.

دسته بندی خبر روز ,
منبع خبر تسنیم
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top