به گزارش وکیل ملت ، نمایندگان در صحن علنی امروز (یکشنبه 4 بهمن) در جریان بررسی مواد طرح جرم سیاسی ماده 3 آن را مورد تصویب قرار دادند.

براین اساس ماده 3 جرائم غیرسیاسی را از جرائم سیاسی تفکیک کرد و مشارکت، معاونت و شروع به جرائمی که نام برده می‌شود جرم سیاسی محسوب نخواهد شد.

الف- جرائم مستوجب حدود، قصاص و دیات    ب- سوء قصد به مقامات داخلی و خارجی    پ-آدم ربایی، گروگان‌گیری و سلب غیرقانونی آزادی افراد    ت- بمب‌گذاری و تهدید به آن، هواپیماربایی و راهزنی دریایی    ث- سرقت و غارت اموال، ایجاد حریق و تخریب عمدی    ج- حمل و نگهداری غیرقانونی، قاچاق و خرید و فروش سلاح، مواد مخدر و روان‌گردان    چ-رشا و ارتشا، اختلاس، تصرف غیرقانونی در وجوه دولتی، پول شویی، اختفای اموال ناشی از جرم مزبور    ه- جاسوسی و افشای اسرار    خ- تحریک مردم به تجزیه طلبی، جنگ و کشتار و درگیری    د- اختلال در داده‌ها یا سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی به کارگرفته شده برای ارائه خدمات ضروری عمومی یا حاکمیتی    ز- کلیه جرائم علیه عفت و اخلاق عمومی اعم از جرائم ارتکابی به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده یا غیرآن

 

گفتنی است کلیات این ماده با 121 رأی موافق، 5 رأی ممتنع و 5 رأی مخالف از مجموع 201 رأی به تصویب نمایندگان رسید.

همچنین نمایندگان ماده 4 طرح جرم سیاسی را که اعلام می‌کند نحوه رسیدگی به جرائم سیاسی و مقررات مربوط به هیئت منصفه مطابق آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری است را نیز مورد تصویب قرار دادند.

این ماده با 127 رأی موافق، 3رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 201 رأی مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت.    نمایندگان همچنین در جریان بررسی مواد طرح جرم سیاسی، ماده 6 را که نحوه برخورد با محکومان و متهمان جرائم سیاسی را مشخص می‌کند،تعیین کردند.
ماده 6 این طرح تصریح می‌کند؛ طبق موارد اعلام شده در ذیل باید با متهمان و محکومان جرائم سیاسی برخورد شود.   الف_ مجزا بودن محل نگهداری در مدت بازداشت و حبس از مجرمان عادی   ب_ ممنوعیت از پوشاندن لباس زندان در طول دوران بازداشت و حبس   پ_ ممنوعیت اجرای مقررات ناظر به تکرار جرم    ت_ غیرقابل استرداد بودن مجرمان سیاسی    ث_ ممنوعیت بازداشت و حبس به صورت انفرادی بجز در مواردی که مقام قضایی بیم تبانی بدهد یا آنرا برای تکمیل تحقیقات ضروری بداند، لکن در هرحال مدت آن نباید بیش از 15 روز باشد.   ج_ حق ملاقات و مکاتبه با بستگان طبقه اول در طول مدت حبس   چ_ حق دسترسی به کتب، نشریات ، رادیو و تلویزیون در طول مدت حبس   شایان ذکر است، اصل ماده 6 هم با 131 رای موافق، 10 رای مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 198 رای به تصویب نمایندگان رسید. 

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top