به گزارش وکیل ملت:عباس آخوندی در اولین اجلاس هوانوردی 2016 ایران با بیان اینکه تحریم‌ها نه تنها به رفاه و امکانات مردم ایران لطمه زد بلکه رفاه و منافع مردم منطقه را تحت تاثیر قرار داد گفت: موقعیت ایران و عبور از آسمان ایران برای مبادلات کالا و مسافر  در بهترین موقعیت قرار دارد.

وی با بیان اینکه تحریم‌های سنوات گذشته به منافع تمام کشورهای منطقه لطمه زد و منجر به کاهش تردد مسافران و تاجران در فضای عبوری ایران شد، ادامه داد: با رفع تحریم‌ها به تعادل طبیعی در منطقه خاورمیانه خواهیم رسید.

وزیر راه و شهرسازی افزود: تعادل طبیعی در تاریخ منطقه نشان می‌دهد به عنوان چهارراه غرب و شرق و شمال و جنوب و مسیر استراتژیک در منطقه بوده که هم حافظ منافع ملت ایران و هم کشورهای همسایه است.

آخوندی با بیان اینکه همواره به ماموریت و وظیفه منطقه‌ای خود واقف هستیم و به آن عمل‌کرده‌ایم، اظهار کرد: لغو تحریم‌ها را فضای بازگشت به تعادل پایدار می‌دانم نه امروز بلکه هزاران سال است که ایران مرکز  تعادل پایدار در منطقه بوده و تمدنی به نام ایران شهری تمام منطقه را فراگرفته است.

وزیرراه و شهرسازی با بیان اینکه این منطقه همواره حوزه تمدن فرهنگی ایرانی بوده و است، گفت: تمدن ایران شهری به خوبی در منطقه قابل مشاهده است و ایران همواره مرکز تعادل منطقه بوده و بیرون رفتن از این کانون تعادل منجر به این همه ناآرامی، خشونت و عدم تعادل در منطقه شده است.

وی افزود: آنچه امنیت پایدار را در منطقه بوجود می آورد بازگشت به نقطه ثقل منطقه است و امنیت سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی را با بازگشت به کانون پایدار منطقه به دست می‌آوریم.

آخوندی با بیان اینکه ایران در منطقه به عنوان کانون صلح و آرامش محسوب می‌شود خطاب به نمایندگان فعالان صنعت هوانوردی جهانی گفت: امیدوارم در سفر به ایران تمدن شهری ایران را ببینید و با مزیت‌های رقابتی این منطقه آشنا شوید.

آخوندی با تاکید براینکه توسعه روابط بر مبنای پایندگی تمدن ایران شهری باید باشد، گفت: به عنوان قدرت منطقه علاقه‌مند هستیم به مسئولیت‌های منطقه‌ای خود عمل کنیم و دالان‌های امن عبوری از آسمان ایران را برای ذینفعان و خطوط هواپیمایی فراهم آوریم.

وزیر راه و شهر سازی از ایجاد 5 راه هوایی جدیدد در آسمان ایران خبر داد و گفت: راه‌های هوایی جدید دیگری هم ایجاد می‌شود و به دنبال ایجاد آسمانی امن و آزاد برای تمام خطوط هواپیمایی جهان هستیم.

وی با بیان اینکه تمام سیستم مدیریت فضا و ناوبری کشور را با آخرین تکنولوژی روز نوسازی خواهیم کرد اظهار کرد: 250 میلیون دلار در سیستم فضای عبوری کشور و ایجاد امنیت در فضای ایران سرمایه‌گذاری خواهیم کرد.

آخوندی افزود: به دنبال ایجاد فرودگاه‌های بزرگی هستیم که خدمات بار و مسافر تا به تمام مشتریان و خطوط هواپیمایی ارائه کنیم.

وی با بیان اینکه به زودی قرارداد توسعه‌ای فرودگاه امام خمینی(ره) با ظرفیت 45 میلیون مسافر خواهیم داشت گفت: به دنبال این هستیم که فضای مناسب برای تجارت و بازرگانی بهینه بر فراز ایران برای همه شرکت‌ها و کشورها ایجاد کنیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: همچنین به زودی منطقه آزاد و ویژه شهر فرودگاهی حضرت امام اعلام عمومی و رسمی خواهد شد.

آخوندی با بیان اینکه آنچه که رفاه پایدار برای مردم منطقه فراهم می‌کند توسعه رقابت بین‌المللی است افزود: قدرت رقابت در منطقه از مسیر ایران می‌گذرد.

وی با اشاره به نیازهای بازار هوایی کشورمان گفت: خرید هواپیما، اجاره‌هواپیما و اجاره به شرط تملیک از ظرفیت‌های است که شرکت‌های خارجی می‌توانند در بازار ایران سرمایه‌کذاری کنند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر در ایران بیش از 67 فرودگاه عملیاتی وجود دارد که کمتر از 10 فرودگاه از این تعداد فعالیت بهینه دارند و این ظرفیتی است که سرمایه‌گذاران می‌توانند در فرودگاه‌های کشور سرمایه‌گذاری کنند.

آخوندی با بیان اینکه صنعت هوانوردی در دنیا رو به رشد است گفت: قیمت این صنعت جای رشد فراوانی دارد و قیمت تمام شده این صنعت مرتبا در حال کاهش است.

وی افزود: این صنعت درایران با توجه به ظرفیت‌هایی که وجود دارد جای رشد زیادی دارد.

وی با بیان اینکه ایران سرزمین پهناوری است و باتوجه به 67 فرودگاهی که در کشورمان فعال است نیاز به هواپیماهای دوربرد، میان‌برد و کوتاه‌برد داریم، ادامه داد: هواپیماهای با برد کوتاه و میان‌برد برای پروازهای داخلی و هواپیماهای دوربرد برای پروازهای بین‌قاره‌ای مناسب است.

آخوندی با تاکید بر اینکه فضای کسب و کار در ایران سالم است افزود: به هیچ وجه با واسطه‌گران مذاکره نخواهیم کرد و فعالیت در فضای ایران بر مبنای سلامت و رقابت خواهد بود و با تمام سرمایه‌گذاران بطور مستقیم مذاکره می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: همه شرکت‌ها به جز شرکت‌های وابسته به رژیم اشغالگر صهیونیستی و اسرائیل فرصت حضور در بازار ایران را دارند و حتی با شرکت بوئینگ هم وارد مذاکره خواهیم شد.

 

دسته بندی حقوق اقتصادی , خبر روز ,
منبع خبر ایلنا
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top