احترام به قانون روش کار مهندس بازرگان

ضا سلیمان نوری

وکیل ملت: انتقاد سالم روش کار مهندس بازرگان در دوران پس از نخست وزیری محسوب می شود. البته وی در این راه مثل همیشه در چارچوب قانون عمل می کرد زیرا احترام به قانون همچون صداقت و صراحت لهجه از اصول زندگی ایشان است.

تاریخ انتشار: 4بهمن1394|17:13

احترام به قانون روش کار مهندس بازرگان
| کد خبر: 90141

کودتای 28 مرداد سال 32 شرایط را به گونه‌ای تغییر داد که مهندس بازرگان فعالیت سیاسی در چارچوب قانون برای جلوگیری از نابودی ثمرات دولت ملی دکتر مصدق را مهم‌ترین اولویت زندگی خود قرار داد و در این راه تا آنجا پیش رفت که یکی از موسسین نهضت مقاومت ملی ایران شد.

 نخست وزیر دولت موقت اهمیت خاصی برای کار در قالب نهادها و سازمان‌های مدنی و سیاسی قائل بود و کار تشکیلاتی را بهترین روش برای هدایت جامعه به سمت پیشرفت و ترقی می دانست .

بر اساس همین اندیشه مهندس بازرگان در طول زندگی خود حداقل در تاسیس 10 تشکل مختلف نقش اساسی داشت که دو مورد از آنها یعنی «انجمن اسلامی دانشگاه تهران» و «انجمن فارغ التحصیلان دانشکده فنی» در حال حاضر به صورت رسمی و قانونی و یک مورد یعنی «نهضت آزادی ایران» به صورت غیر رسمی فعال هستند.

متاسفانه فعالیت تشکیلاتی که نخست وزیر دولت موقت به شدت پایبند آن بود در جامعه کنونی ما به شدت کمرنگ شده است تا حدی که هرچند در حال حاضر نزدیک به سیصد تشکل سیاسی در سطح کشور فعال هستند اما اکثر قریب به اتفاق آنها به معنای واقعی تشکل نبوده و از استانداردهای لازم برخوردار نیستند.

البته فعالیت تشکیلاتی تنها یکی از لازمه های توسعه سیاسی است و اگر افراد در چارچوب تشکیلات به نحو احسن انجام وظیفه کنند اما مواردی چون فضای باز سیاسی و فرهنگی، امکان آگاه سازی مردم ، شفاف سازی امور، خواست حکومت بودن و برخی موارد دیگر تحقق نیافته باشد بازهم دسترسی به توسعه سیاسی غیرممکن است.

بازرگان به بازسازی و به سازی حکومت اهمیت داده و این امر را از اصول اساسی توسعه سیاسی می‌دانست. وی برای ایجاد این مهم دو برنامه را در دستور کار قرار داد؛ نخست  نظام‌مند کردن فعالیت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی افراد و دیگر تلاش برای نقد حاکمیت به عنوان اپوزیسیون قانونی.

بازرگان در یکی از نخستین سخنرانی‌های خود بعد از تصدی پست نخست وزیری عنوان کرد که من یک فولکس نازک و نارنجی هستم که تنها توان حرکت در چارچوب قانون را دارم. این در حالی بود که آن زمان انقلاب و فعالیت های انقلابی در اوج خود بود. امری که بازرگان سنخیتی با آن نداشت و همین مسئله هم یکی از دلایل عمده استعفای وی از پست نخست وزیری بود.

با توجه به طرز فکر و اندیشه مهندس بازرگان اگر وی اکنون زنده بود به رغم حذف بسیاری از نیروهایی که از منظر او قابل اعتماد بودند باز هم با صندوق رای قهر نکرده و نه تنها در انتخابات شرکت می‌کرد بلکه دیگران را نیز به این امر تشویق می‌کرد زیرا انتخاب کردن را حق مردم می دانست.

دسته بندی یادداشت , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top