وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت وگوی اختصاصی با فصلنامه اعتباربخشی سلامت

موسسه ارزیابی و اعتباربخشی مستقلی تشکیل خواهد شد

وکیل ملت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به زیرساخت های لازم از قبیل نیروی انسانی کافی برای اجرای استانداردهای متعالی اعتباربخشی کشور گفت: بدون شک تعداد پرستاران موجود جهت مراقبت های بیماران و اجرای استانداردهای کیفی به اندازه کافی نبوده و وزارت بهداشت از طرق مختلف درصدد آموزش و جذب حداکثری پرستاران است.

تاریخ انتشار: 5بهمن1394|11:35

موسسه ارزیابی و اعتباربخشی مستقلی تشکیل خواهد شد
| کد خبر: 90554

به گزارش وکیل ملت، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی در گفت وگوی اختصاصی با فصلنامه اعتباربخشی سلامت ادامه داد: متاسفانه استانداردهای اعتباربخشی به عنوان ابزار مدیریت کیفی مبتنی بر تعداد کارکنان، طراحی نشده و پیاده سازی دقیق این استاندارد‌ها می‌تواند ابزاری مناسب برای ایجاد بهره وری در بیمارستان‌ها شود. البته این امر مشروط به بازنگری مواردی است که جنبه مستندسازی صرف داشته و موجب تأثیر منفی بر عملکرد بالینی پرستاران شده که این امر از سال گذشته در دست اقدام است.
وی با اشاره به تمهیدات وزارت بهداشت برای رعایت اصل بیطرفی در ارزیابی مراکز دولتی و غیردولتی اظهار داشت: به منظور ایجاد سامانه ارزیابی مستقل از دانشگاههای علوم پزشکی، موسسهای تحت عنوان «موسسه ارزیابی و اعتباربخشی» در حال شکل گیری است که در قالب نهاد عمومی غیردولتی و با اهداف عام المنفعه فعالیت خواهد کرد. این اقدام براساس ماده ۳۸ قانون برنامه پنجم توسعه، در سال جاری آغاز و امید آن می‌رود که دوره های بعدی ارزیابی اعتباربخشی توسط ارزیابان مستقل این موسسه انجام شود.
وی افزود: در سال جاری با تشکیل کارگروه های متعدد و با استفاده از تجربه پیاده سازی دو مرحله از اعتباربخشی، نسبت به سبک سازی محتوای استاندار‌ها و با رعایت اصول بین المللی، این مهم آغاز شده و امیدواریم تا پایان سال جاری استانداردهای جدید با رویکرد تمرکز استاندارد‌ها بر بالین بیماران ابلاغ و اجرا شود. لازم به ذکر است دو دوره گذشته نیز همکاران ما در دانشگاههای علوم پزشکی با ‌‌نهایت بیطرفی و عدالت تلاش خود را در انجام ارزیابی بیطرفانه به عمل آوردند. اما براساس استانداردهای جهانی موجود، ارزیابی خارجی ضروری است که در سال آینده به آن پرداخته خواهد شد.
هاشمی در خصوص کنترل های وزارت بهداشت برای رعایت سلامت فرآیند اعتباربخشی و جلوگیری از اعمال نفوذ در نمره دهی و درجه بندی بیمارستان‌ها و پیشگیری از برقراری رابطه ناسالم مالی بین ارزیابان و بیمارستان‌ها نیز خاطرنشان کرد: درخصوص اطمینان از سلامت فرآیند اعتباربخشی، در حال حاضر تیمهای ارزیابی ویژه از ستاد وزارتی تشکیل شده که در دو مقطع حین ارزیابی و مرحله رسیدگی به اعتراضات به صورت ممیزی نتایج ارزیابی را اتفاقی و یا سیستماتیک ارزیابی مجدد می‌کند.
وی در باسخ به این سوال که چرا برخی مدیران وزارت بهداشت، برخلاف تجارب موفق جهانی، در مقابل برونسپاری امور اجرایی صرف از قبیل عملیات ارزیابی اعتباربخشی به شدت مقاومت می‌کنند؟ گفت: رویکرد مبنایی سلامت در کشور استفاده حداکثری از تمامی استعداد‌ها و ظرفیتهای موجود در بخشهای دولتی و خصوصی است. در همین راستا، موسسه مستقل غیردولتی در حال شکلگیری است و ارزیابان حرفهای تحت برنامه‌ها و استانداردهای وزارت بهداشت در این موسسه آموزش دیده و برنامه ارزیابی را انجام خواهند داد.
وزیر بهداشت در مورد آینده اعتباربخشی و ارزشیابی بیمارستان‌ها در ایران نیز تصریح کرد: اعتباربخشی در تاریخچه کشورهای توسعهیافته و موفق در مراحل اولیه پیادهسازی بوده و نیاز به حداقل ۷ تا ۱۰ سال کار مستمر در عرصههای اجرایی آن دارد. این تجربه در مدلهایی مانند JCI آمریکا و ACI کانادا تجربه شده است. لذا کشور ما با گذشت دو دوره از اجرای ارزیابی اعتباربخشی، مسیر بهبود را طی کرده و به زودی با رویکرد عملیاتی کردن سنجههای این استاندارد در امر پیادهسازی هرچه موفق‌تر آن پیش خواهیم رفت و در چشمانداز بلندمدت استانداردهای ملی اعتباربخشی ایران، تحت همافزایی مراجعه بینالملل این مدل از استانداردسازی قرار خواهد گرفت و بدون شک تجربه موفق کشور ما در منطقه، می‌تواند الگوی مناسبی برای سایر کشورهای خاورمیانه باشد.

دسته بندی خبر روز , سلامت ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top