تاریخ انتشار: 6بهمن1394|11:43

| کد خبر: 91235

ادعای هاآرتص: یونسکو فردا به روحانی اعتراض خواهد کرد

وکیل ملت: روحانی قرار است فردا در مقر یونسکو در پاریس حضور یافته و در سالروز بین المللی یادبود هولوکاست در مقر این سازمان سخنرانی کند.

به گزارش وکیل ملت:همزمان با بازدید رییس جمهوری اسلامی ایران از مقر یونسکو (در روز چهرشنبه - فردا) روزنامه اسراییلی هاآرتص با انتشار گزارشی مدعی شد رییس سازمان یونسکو در جریان دیدار روز چهارشنبه خود با حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در حاشیه سخنرانی رییس جمهوری اسلامی ایران در اجلاس یونسکو در پاریس، به او بابت برگزاری نمایشگاه - مسابقه دو سالانه کاریکاتور هولوکاست در ایران اعتراض خواهد کرد.


روزنامه هاآرتص مدعی شده است نسخه ای از نامه نگاری های خصوصی بین نماینده اسراییل در یونسکو و خانم " ایرینا بوکوا" مدیر کل سازمان یونسکو را درباره برگزاری دوسالانه جشنواره کاریکاتور هولوکاست در ایران را به دست آورده است.

بر اساس این گزارش در نامه " کارمل شاما هاکوهن" نماینده اسراییل در یونسکو که در تاریخ 4 ژانویه سال جاری خطاب به مدیر کل یونسکو نوشته ، آمده است: من از شما درخواست دارم که برگزاری این مسابقه در ایران را محکوم کنید.

نماینده اسراییل از خانم بوکوا خواسته است از طرف سازمان یونسکو برگزاری مسابقات هولوکاست در ایران را به عنوان یک اقدام در راستای نفی هولوکاست محکوم کند.

به نوشته هاآرتص مسابقه کاریکاتور هولوکاست در 11 سال گذشته در ایران برگزار شده است اما اعلام برگزاری این مسابقه کاریکاتور در سال جاری و درست چند ماه پس از توافق هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی است.

به نوشته هاآرتص و بر اساس گزارش رسانه های ایرانی در مسابقه هولوکاست امسال (در شهر مشهد) قرار است به طرح برتر در این باره 50 هزار دلار  جایزه تعلق گیرد. هاآرتص نوشته است مقامات ایران در توجیه برگزاری این نمایشگاه گفته اند آنها با این کار هولوکاست را نفی نمی کنند اما در جهت برداشته شدن ممنوعیت های بحث و بررسی درباره این واقعه تاریخی و زدودن ابهام ها در این باره عمل می کنند.

بر اساس گزارش این روزنامه اسراییلی خانم بوکوا مدیر کل یونسکو که تاکنون به صورت علنی علیه برگزاری مسابقات دو سالانه هولوکاست در ایران موضع نگرفته است اما به صورت خصوصی با نمایندگان اسراییل و ایران در یونسکو در این باره گفت و گو کرده و مخالفت خود با برگزاری این نمایشگاه دو سالانه در ایران را به آنها اطلاع داده است.

به ادعای گزارش هاآرتص خانم بوکوا روز 15 ژانویه سال جاری (11 روز پیش) و در پاسخ به نامه 4 ژانویه نماینده اسراییل در یونسکو نیز ضمن اعلام مخالفت خود با برگزاری این مسابقات در ایران نوشته است، پیشتر با ارسال نامه ای به نماینده ایران در یونسکو نگرانی و مخالفت خود را از برگزاری این مسابقات به نماینده ایران اطلاع داده است.

به نوشته خانم بوکوا: او بار دیگر و پس از شنیدن خبر برگزاری دوباره مسابقات دو سالانه کاریکاتور هولوکاست در ایران عمیقا خشمگین شده است.

بر اساس ادعای هاآرتص خانم بوکوا خطاب به نماینده اسراییل در یونسکو نوشته است: این اقدام ایران باعث تمسخر یکی از تاریک ترین بخش های تاریخ بشریت است. 

هاآرتص در پایان گزارش خود نوشته است: انتظار می رود خانم بوکوا در جریان دیدار چهارشنبه خود با روحانی همزمان با دیدار رییس جمهوری ایران از مقر یونسکو که مصادف با سالروز بین المللی یادبود هولوکاست است، اعتراض سازمان یونسکو را به برگزاری مسابقات هولوکاست در ایران به اطلاع رییس جمهوری اسلامی ایران برساند.

کلید واژه ها روحانی - هولوکاست - یونسکو - پاریس
دسته بندی خبر روز ,
منبع خبر عصر ایران
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top