کاهش 25 درصدی قیمت کالاهای وارداتی با رفع تحریم

وکیل ملت: مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات گفت: دولت سرمایه این صندوق را به میزان 200 میلیون دلار افزایش داد و با این افزایش، ظرفیت ریسک‌پذیری صندوق به بیش از 5 میلیارد دلار افزایش یافت.

تاریخ انتشار: 6بهمن1394|12:00

کاهش 25 درصدی قیمت کالاهای وارداتی با رفع تحریم
| کد خبر: 91256

به گزارش وکیل ملت ، سیدکمال سیدعلی مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اهمیت صادرات غیرنفتی گفت: در شرایط خاص کشور که برخی از بخش‌های اقتصادی در رکود قرار دارند اهمیت توجه به صادرات دو چندان شده است و در شرایطی که کالاهای تولیدی بسیاری در انبارها انباشت شده و بازار مسکن داخلی جوابگوی حجم تولید نیست فروش نسیه و اعتباری به بازارهای مصرف خارجی با پوشش صندوق ضمانت صادرات راهکار مناسب پیشنهادی دولت است.
 
وی به این نکتنه نیز اشاره کرد که فرصت‌های جدیدی ناشی از اجرای برجام و لغو تحریم‌ها زمینه مناسبی برای اوج گیری مجدد صادرات را فراهم کرده است.
 
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات تصریح کرد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، سیاست‌های خروج غیرتورمی از رکود، برجام و لغو تحریم‌ها و کاهش قیمت نفت کشور را در موقعیتی قرار داده که توسعه صادرات استراتژی گریزناپذیر کشور برای عبور از شرایط فعلی است.
 
سیدعلی با اشاره به حمایت‌های دولت و مجلس از صندوق ضمانت صادرات گفت: دولت طی چهار ماه اخیر سه مصوبه برای صندوق ضمانت صادرات به تصویب رساند که بر اساس آن سرمایه صندوق ضمانت صادرات به میزان 200 میلیون دلار افزایش یافت و حق بیمه و کارمزدهای این صندوق تا 80 درصد کاهش یافته است همچنین مصوبه حمایت 200 میلیون دلاری از پیمانکاران ایرانی فعال در عراق نشانگر توجه خاص دولت به ابزارهای حمایت بیمه‌ای از صادرات است.
 
وی تأکید کرد: با افزایش 200 میلیون دلاری سرمایه صندوق ظرفیت ریسک‌پذیری صندوق به بیش از 5 میلیارد دلار افزایش یافت و در حال حاضر در حدود 2 میلیارد دلار از صادرات کشور در سبد تعهدات این صندوق قرار دارد.
 
سیدعلی به این نکته نیز اشاره کرد که نرخ‌های پوشش عراق و افغانستان به یک درصد در سال و نیم درصد در شش ماهه کاهش یافت و این نرخ‌های یارانه‌ای در حالی است که تقریبا تمامی موسسات همتای صندوق این کشورها را از شمول پوشش خارج ساخته‌اند بنابراین صندوق ضمانت صادرات ایران در بازارهایی صادرکنندگان ایرانی را حمایت می‌کند که سایر کشورها جرأت ورود به آنها را ندارند.
 
به گفته سیدعلی از 200 میلیون دلار تخصیص برای عراق بیش از 100 میلیون دلار آن به پیمانکاران ایرانی با تضمین صندوق پرداخت شده یا در حال پرداخت است و تنوع محصولات نیز در دستور کار قرار گرفته و ظرف هفته گذشته مصوبه مجمع عمومی صندوق برای صدور مستقیم ضمانت‌نامه‌های مورد نیاز پیمانکاران توسط صندوق اخذ شده است.
 
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات با تأکید بر اینکه تأمین مالی صادراتی یکی از گره‌های اصلی مانع توسعه صادرات است، گفت: اگر چه صندوق ضمانت صادرات ایران تعامل مناسبی با سیستم بانکی برقرار کرده اما کمبود منابع و عدم امکان تأمین از صندوق توسعه ملی یکی از مشکلات فعلی سر راه صادرات است و صندوق توسعه ملی باید همکاری فعالیت بیشتری برای تأمین مالی صادرات به خصوص به شکل اعتبار خریدار ایفا کند چرا که صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی بدون تأمین فاینانس ایرانی قابلیت برنده شدن در مناقصات خارجی را ندارند.
 
وی کمبود تأمین مالی صادراتی، رکود و عدم عضویت در WTO و همچنین عدم آشنایی صادرکنندگان با عملیات حرفه‌ای صادرات و بازاریابی مدرن و قوانین دست و پاگیر و بعضا عدم اجرای قوانین صحیح را از جمله موانع و چالش‌‎های جدی صادرات عنوان کرد.
 
سیدعلی با اشاره به اثرات تحریم بر تجارت خارجی گفت: با رفع تحریم‌ها 20 تا 25 درصد قیمت تمام شده کالاهای وارداتی کاسته می‌شود که خود منجر به کاهش تورم داخلی خواهد شد.
 

دسته بندی حقوق اقتصادی , خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top