دوراهی دشوار برای حماس: ایران یا عربستان

وکیل ملت: سایت تحلیلی "المانیتور" با انتشار گزارشی اشاره کرده که جنبش فلسطینی حماس از اتحاذ موضع و جانبداری از هر یک از طرفین منازعه تهران – ریاض خودداری کرده است با این حال، با افزایش دامنه تنش ها و عدم پذیرش میانجی گری پاکستان از سوی عربستان سعودی آن گروه نگران آن است که در نهایت محبور به انتخاب یکی از این دو قدرت منطقه ای شود.

تاریخ انتشار: 6بهمن1394|21:51

دوراهی دشوار برای حماس: ایران یا عربستان
| کد خبر: 91537

المانیتور اشاره می کند که حماس اکنون وادار به سکوت در مقابل افزایش تنش میان ایران و عربستان شده است چرا که با هر دو کشور روابط حسنه ای دارد و از آن ها کمک مالی دریافت می کند. این سایت اما می افزاید:"حماس با هر دو کشور ایران و عربستان سعودی رابطه دارد و سعی کرده در جریان منازعه میان دو طرف جانب بی طرفی را اتخاذ کند اما این مسئله موجبات نارضایتی هر دو کشور را فراهم کرده است و خواستار موضع گیری حماس هستند. روابط حماس با عربستان پس از سفر "خالد مشعل" به آن کشور با موفقیت بزرگی همراه بود. در همین حال، حماس و ایران در حال ادامه مذاکرات سیاسی در بیروت برای بهبود روابط خود بوده اند. در این زمینه "سامی خاطر" یکی از اعضای دفتر سیاسی حماس در دوحه قطر به "المانیتور" گفته است:"حماس در امور و روابط دوجانبه میان کشورها عربی و اسلامی دخالتی نمی کند. این جنبش امیدوار است که اجماع و درک متقابل در میان آن ها غالب شود چرا که معتقد است که نکات مشترکی میان آنان از جمله آرمان فلسطین، وحدت اسلامی و مذهبی قوی تر از اختلافات مرزی و مسائل سیاسی هستند. این است که هنوز زود است که بخواهیم درباره عواقب احتمالی اختلاف ایران و عربستان و تاثیر آن بر مسئله فلسطین صحبت کنیم. ما امیدواریم که این اختلاف تاثیر منفی بر روی این موضوع نگذارد".

این سایت در ادامه اشاره می کند که "اسماعیل هنیه" معاون دفتر سیاسی حماس در تاریخ 6 ژانویه نامه ای را خطاب به رهبران امارات متحده عربی، عربستان سعودی، کویت، اردن و ترکیه نوشت و از آنان خواستار حمایت بیش تر در مبارزه علیه اسرائیل و دفاع از قدس شریف و آرمان های ملت فلسطین شد با این حال، او در آن زمان نامه ای خطاب به مقام های ایرانی ننوشت. المانیتور گمانه زنی می کند که حماس خواستار جلوگیری از وارد شدن اتهام از جانب عربستان سعودی در این باره است که آن جنبش جانب ایران را می گیرد. آخرین دیدار خالد مشعل از ایران به تاریخ نوامبر سال 2012 میلادی باز می گردد.

المانیتور در بخش دیگری از گزارش اشاره می کند که در فاصله سال های 2006 تا 2012 میلادی روابط میان ایران و حماس گرم و مستحکم بوده است و کمک های مالی از جانب ایران به آن جنبش ارائه می شد. این سایت می افزاید:"به کمک همین یاری رسانی ها بود که حماس توانست در انتخابات قانونذاری 2006 علیرغم محاصره اسرائیل موفق شود. با این حال، روابط دو کشور از اوایل سال 2011 میلادی و پس از آغاز بحران سوریه رو به سردی گرایید چرا که حماس از معارضان سوری و ایران از دولت اسد حمایت کرد. در همین رابطه یک عضو حماس که نخواسته نامش فاش شود به المانیتور گفته است:"کانال های ارتباطی میان حماس، عربستان سعودی و ایران هنوز باز هستند".

این سایت اشاره می کند که حماس اکنون در وضعیت پیچیده و دشواری قرار گرفته است و در این باره می افزاید:"از سویی حماس می داند که عربسان سعودی خود را رهبر جهان سنی قلمداد می کند و رابطه با آن ضروری است و از سوی دیگر هم متوجه است که نفوذ ایران در منطقه در حال افزایش است و با لغو تحریم ها وضعیت اقتصادی ایران بهتر می شود و با افزایش روند نزولی قیمت نفت موضع عربستان در منطقه احتمالا تضعیف خواهد شد".

"اسامه حمدان" یکی از مقام های ارشد حماس به "المانیتور" می گوید:"روابط حماس با ایران و عربستان سعودی موضوع تازه ای نیست. این حمایتی است که از سوی کشورهای اسلامی از حماس صورت می گیرد و جنبش ما در حال بهبود تدریجی رابطه با هر دو کشور است. ارتباط ما با تهران اسیبی ندیده است. حماس از دخیل کردن مسئله فلسطین در بحران های منطقه ای خودداری می کند".

"عبدالستار قاسم" استاد علوم سیاسی دانشگاه ملی "النجاه" در نابلس در کرانه باختری اما معتقد است که حماس در نهایت باید موضع گیری کند و جانب یک کشور را بگیرد و در این باره می افزاید:"حماس باید پیش از هرگونه تصمیم گیری درباره بحران سعودی – ایرانی در موضع خود ارزیابی و تجدیدنظر لازم را انجام دهد. باید بداند که نیازهای مالی اش چگونه تامین می شود. گزینه سومی برای حماس وجود ندارد یا باید ایران را انتخاب کند و یا عربستان سعودی. در نتیجه، در صورتی که ایران و عربستان سعودی خواستار موضع گیری شفاف از سوی حماس شوند آن گروه نمی تواند از صدور بیانیه خودداری کند و باید موقعیتش را مشخص کند".

در بخش پایانی این گزارش یکی از وزرای پیشین اطلاعات در دولت قبلی حماس به "المانیتور: می گوید:"علیرغم آن که حماس منافعش در حفظ رابطه با هر دو کشور است از آن جنبش برای میانجی گری میان ایران و عربستان سعودی درخواستی بعمل نیاورده است. با این حال، همان گونه که ایران از حماس خواست تا در زمینه بحران سوریه موضع گیری کند عربستان سعودی نیز خواست مشابهی را از آن جنبش در قبال بحران یمن داشته است چرا که حماس یک جنبش مقاومت است که بر افکار عمومی جهان عرب تاثیرگذار است".

منبع خبر المانیتور
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top