تاریخ انتشار: 6بهمن1394|23:11

| کد خبر: 91567

حق حضانت

وکیل ملت: سوال:طفل8 ساله با مادرش زندگي مي كند وپدرش فوت كرده است و مادر توانايي ونيز تمايل به نگهداري طفل را ندارد وازطرفي طفل جد پدري دارد با اين وضعيت:

سوال:طفل8 ساله با مادرش زندگي مي كند وپدرش فوت كرده است و مادر توانايي ونيز تمايل به نگهداري طفل را ندارد وازطرفي طفل جد پدري دارد با اين وضعيت:
1-آيا جد پدري وظيفه حضانت طفل مذكور دارد يا خير و دعوي مادر عليه جد پدري براي الزام به حضانت قابل پذيرش هست يا خير؟
2-چنانچه مادر طفل را رها كند آيا دادگاه ميتواند بر حسب درخواست دادستان جد پدري را ملزم به حضانت از طفل كند ياخير؟
3-چنانچه قائل به مسئوليت جد پدري باشيم ضمانت اجراي استنكاف جد پدري از حضانت چيست؟
4-آيا ضمانت اجراي ماده54 قانون حمايت خانواده1391 براي پدر و مادر است ويا شامل جد پدري كه عليرغم صدورحكم قضايي از قبول حضانت خودداري مي كند مي شود؟

 
🔶نظريه مشورتي اداره كل حقوقي قوه قضائيه🔶
 
1 و 2 ⬅️ حق حضانت طبق ماده 1168 قانون مدني، مخصوص ابوين است و شخص ديگري از جمله   جد پدري چنين حق يا تكليفي ندارد و در صورت فوت پدر، مادر مي تواند حق حضانت خود را به نفع جد پدري فرزندش ساقط نمايد اما چنانچه جد پدري از قبول حضانت، استنكاف ورزد، در اين حالت مادر موظف به حضانت خواهد بود و اگر با تشخيص دادگاه صالح، مشمول مفاد قسمت اول ماده 54 قانون حمايت خانواده مصوب 91 قرار گيرد، به مجازات مندرج در اين ماده هم مي توان وي را محكوم نمود.

3 و 4 ↙️↙️↙️
✅اولاً:با توجه به ماده 41 قانون حمايت خانواده مصوب 91، در صورتي كه مسئول حضانت از انجام تكليف مقرر خودداري كند، دادگاه مي تواند با رعايت مصلحت طفل، تصميم مقتضي در اين خصوص اتخاذ نمايد. (با توضيحات مذكور مشخص مي گردد كه اگر جد پدري، داوطلبانه عهده دار حضانت نوه اش گردد، آنگاه در صورت عدم انجام تكاليف مربوط به حضانت يا جلوگيري از ملاقات اشخاص ذي حق، به تشخيص دادگاه مي تواند مشمول ماده 54 قانون حمايت خانواده مصوب 91قرار گيرد.)ضمناً در خصوص دادگاه صالح جهت رسيدگي به دعاوي كيفري موضوع فصل هفتم قانون اخيرالذكر از جمله ماده 54 آن، لازم به ذكر است كه طبق ماده 4 قانون مورد نظر، صلاحيت دادگاه خانواده صرفاً محدود به همان بندهاي هجده گانه احصايي مي باشد و دعاوي كيفري ياد شده وفق آيين دادرسي كيفري و قانون اصلاح قانون تشكيل دادگاه هاي عمومي و انقلاب رسيدگي مي شود. اضافه می نماید موارد هجده گانه احصاء شده در خصوص صلاحيت دادگاه خانواده در ماده 4 قانون حمايت مصوب 91، امري استثنايي است و چنانچه بخواهیم صلاحیت دادگاه خانواده را افزايش دهيم نياز به نصّ داريم و از آنجاييكه در امور استثنايي مي بايد به قدر متيقن اكتفا نمود لذا مي بايستي از تفسير موسع كه دامنه آن را افزايش مي دهد خودداري كرد. رويه موجود در محاكم خانواده نيز بر همين اساس است.
✅ثانياً:منظور از « مسئول حضانت» در ماده 54 قانون حمايت خانواده مصوب 91 هر كسي است كه به موجب قانون يا حكم دادگاه، مسئولیت حضانت از طفل به او سپرده شده باشد و لذا در صورت وجود حكم دادگاه در اين خصوص، شامل جد پدري طفل نيز مي گردد.

دسته بندی حقوقی , دانشنامه حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top