معاون قضایی دادگستری استان همدان:

دوره محکومیت زندانیان با انجام خدمات دولتی رایگان جایگزین می‌شود

وکیل ملت: معاون قضایی دادگستری استان همدان گفت: بر اساس ماده ۷۹ قانون مجازات اسلامی محکومان با رضایت در دوران محکومیت خدمات عمومی رایگان انجام می‌دهند.

تاریخ انتشار: 7بهمن1394|09:30

دوره محکومیت زندانیان با انجام خدمات دولتی رایگان جایگزین می‌شود
| کد خبر: 91696

به گزارش وکیل ملت ، سعید گلستانی ظهر سه شنبه در کارگروه اختصاصی امور اجتماعی و فرهنگی استان همدان با بیان اینکه طبق قانون از خدمات دولتی برای امورشخصی نمی توان استفاده کرد، گفت: اوقاف و امور خیریه، زندان، پزشکی قانونی، بهزیستی، جمعیت هلال احمر، جمعیت کودکان و سالمندان و موسسات عمومی و غیر دولتی به‌عنوان نهادهای پذیرنده زندانیان برای انجام خدمات دولتی رایگان هستند.

وی با بیان اینکه این سازمان ها باید نوع خدمات خود را بر اساس قوانین مندرج تعیین کنند، گفت: برهمین اساس قبل از اینکه دادگاه حکم محکومیت صادرکند از زندانیان کسب اطلاع می کند که آیا حاضرند به جای دوره محکومیت خود خدمات دولتی انجام دهند.

گلستانی در ادامه با توضیح اینکه روند به کارگیری زندانیان به صورت مقطعی است، گفت: بعد از صدور حکم قطعی، انجام خدمات عمومی رایگان خواهد شد و پرونده شخص به اجرای احکام ارسال و در چارچوب آیین نامه عمل می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه در نهایت شخص مذکور به اداره ذی ربط معرفی می شود ولی ممکن است شغل داده شده متناسب با استعداد شخص نباشد، گفت: بعنوان مثال تکنیسین برق ممکن است سرایدار شود.

وی با تاکید بر اینکه امور باغداری، نگهبانی اماکن ورزشی، پارک بانی، کارگری، راه سازی و شیلات از جمله کارهای درنظر گرفته شده برای زندانیان است، گفت: همچنین کمک به سدسازی، مرغ داری، پرورش آبزیان و کشت و صنعت از جمله کارهایی است که زندانیان به جای دوره محکومیت خود می توانند انجام دهند.

معاون قضایی دادگستری همدان همچنین با بیان اینکه گاهی ممکن است قاضی اجرای احکام از خدمات عمومی اعلام رضایت کند، گفت: در این صورت بنا بر تقاضای شخص کارفرما فرد مورد نظر عفو خواهد شد.

گلستانی در ادامه عنوان کرد: اجرای خدمات باید به گونه ای باشد که موارد حفاظت و ایمنی در حین کار نیز درباره شخص مجرم اجرا شود.

وی همچنین تاکید کرد: اشخاصی که اقدامی علیه امنیت ملی کرده باشند از انجام خدمات دولتی به جای دوره محکومیت محرومند.

وی با بیان اینکه محکومان مالی نیز شامل این افراد نخواهند شد، گفت: اداره پذیرنده مجرم، خدماتی از لحاظ خدمات اسکان به مجرمان ارائه نمی دهد.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top