تاریخ انتشار: 8بهمن1394|00:20

| کد خبر: 92015

مهریه زن پس از فوت وی

مینا زارع زاده

وکیل ملت: هر يك از زن و شوهر پس از فوت ديگري از همديگر ارث مي برند؛ توارث بين زن و شوهر هنگامي برقرار مي شود كه رابطه زوجيت آنان دائمي باشد و در ازدواج موقت رابطه توارث برقرار نمي شود.

 اگر شوهر در زمان فوت داراي فرزند يا نوه باشد سهم زن يك هشتم و اگر فرزند يا نوه نداشته باشد، سهم زن يك چهارم از اموال شوهر است و اگر زن فرزند يا نوه داشته باشد شوهر يك چهارم و اگر فرزند يا نوه نداشته باشد يك دوم اموال زن را به ارث مي برد و بقيه اموال مابين ساير وراث تقسيم مي شود.
    اگر زن ورثه اي جز شوهر نداشته باشد، تمام اموال به او خواهد رسيد اما اگر شوهر غير از زن ورثه ديگري نداشته باشد، در صورت نبودن هيچ وارث ديگري زن فقط يك چهارم از اموال به جا مانده از شوهر را به ارث خواهد برد و بقيه اموال در حكم اموال بلاوارث است و به ولي امر مسلمين رسيده تا برابر مقررات شرع با آن رفتار شود. اگر متوفي داراي چند زن باشد، يك چهارم يا يك هشتم اموال به جا مانده از متوفي به همسران او مي رسد كه به طور مساوي بين آنان تقسيم مي شود.
    اگر شوهر زن خود را با طلاق رجعي مطلقه كند هر يك از آنها كه قبل از انقضاي عده بميرد، ديگري از او ارث مي برد ليكن اگر فوت يكي از آنها بعد از پايان عده باشد يا طلاق بائن باشد، رابطه توارث برقرار نمي شود.
    اگر شوهر در زمان بيماري همسرش را با هر نوع طلاقي مطلقه كند و ظرف يكسال از تاريخ طلاق به علت بيماري فوت كند، زن از وي ارث خواهد برد البته به شرط اينكه زن در اين مدت ازدواج ديگري نكرده باشد.
    اگر شوهر درحال بيماري زني را عقد كند و قبل از رابطه زناشويي در همان مرض بميرد زن از او ارث نمي برد ولي اگر پس از رابطه زناشويي يا بعد از صحت يافتن از آن مرض بميرد زن از او ارث مي برد.
    با فوت زن كليه حقوق و مطالبات او به ورثه وي ميرسد كه از جمله حقوق زن مهريه اوست كه اگر در زمان حيات او از شوهر نگرفته باشد اين حق به ورثه اش مي رسد از اين رو پدر و مادر زن از مهريه وي ارث برده و براي محاسبه مهريه سهم شوهر از مبلغ مهريه كسر و مطابق سهم الارث پدر و مادر به آنها داده خواهدشد.

کلید واژه ها مهریه - زن - فوت
دسته بندی پیشنهاد سردبیر ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top