داستان رد صلاحیت‌ها در انتخابات ایران

صادق زیباکلام

وکیل ملت: در یادداشتم قبل از اعلام خبر رد صلاحیت‌ ها نوشته بودم که اساساً فلسفه «تعیین یا تشخیص صلاحیت» در تناقض با اصول مبنایی لیبرالیسم می‌باشد.

تاریخ انتشار: 8بهمن1394|00:26

 داستان رد صلاحیت‌ها در انتخابات ایران
| کد خبر: 92019

در یادداشتم قبل از اعلام خبر رد_صلاحیت‌ ها نوشته بودم که اساساً فلسفه «تعیین یا تشخیص صلاحیت» در تناقض با اصول مبنایی لیبرالیسم می‌باشد. توضیح داده بودم که اساس و بنیان دموکراسی از رنسانس به این طرف بر روی این اصل مبنایی بنا شده که خود فرد اصلح‌ترین مقام و مرجع است به‌منظور تشخیص اینکه چه چیزی به خیر و صلاحش است. هیچ نهاد و مقامی اعم از سیاسی، اجتماعی، دینی، اخلاقی، انسانی و غیره نمی‌تواند مدعی شود که خیر و صلاح فرد را بهتر از خود وی تشخیص می‌دهد و درنتیجه برای وی تصمیم‌گیری نماید. در دفاع از این نظریه توضیح داده بودم که از دید لیبرالیسم، همه این نهادها مقدم بر در نظر گرفتن منافع و مصلحت فرد، منافع و مصالح خودشان را در نظر می‌گیرند.
 داستان رد صلاحیت‌ها در انتخابات ایران به‌وضوح درستی نظریه لیبرال_دمکراسی را نشان می‌دهد. فرض بر این بوده که شورای_نگهبان به‌منظور کمک و راهنمایی ما تشخیص دهند که از میان انبوه داوطلبین نمایندگی کدام «صلاحیت ندارند» یا «صلاحیت نمایندگی مجلس را ندارند» و درنتیجه نمی‌توانند آن‌گونه که شاید و باید بما خدمت نمایند؛ اما آیا در عمل این‌گونه عمل می‌شود؟ آیا انگیزه شورای محترم نگهبان در تعیین_صلاحیت‌ ها واقعاً این است که کدام نامزدها بیشتر و بهترمی توانند به موکلینشان و به مملکت خدمت نمایند؟
ایام به کام باد

۶ بهمن ۱۳۹۴
کانال تلگرام #صادق_زیباکلام
 

دسته بندی یادداشت , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top