عدم احراز صلاحیت جایگاه حقوقی ندارد

آیت‌الله هاشم‌زاده هریسی

وکیل ملت: عدم احراز صلاحیت با رد صلاحیت تفاوتی ندارد زیرا آثارش همان آثار رد صلاحیت لذا عدم احراز صلاحیت جایگاه حقوقی، شرعی و اخلاقی ندارد.

تاریخ انتشار: 8بهمن1394|22:13

عدم احراز صلاحیت جایگاه حقوقی ندارد
| کد خبر: 92435

شورای نگهبان اعلام کرده که به خاطر کمبود وقت برای بررسی صلاحیت افراد، صلاحیت عده‌ای را احراز نکرده و گفته که عدم احراز صلاحیت با رد صلاحیت تفاوت دارد. اگرچه نظر شورای نگهبان قانونی و بر حق است، اما به نظر بنده عدم احراز صلاحیت افراد با رد صلاحیت تفاوتی ندارد، چون پیامدهای یکسانی دارد.

اگر به دلیل کمبود وقت یا هر دلیل دیگری صلاحیت فردی احراز نشده است و در واقع، دلیل و مستندی مبنی بر عدم صلاحیت وی یافت نشده است، چطور می‌توان این فرد را از داوطلبی در انتخابات محروم کرد؟ در این زمینه بحث حق‌الناس مطرح می‌شود. وظیفه شورای نگهبان احراز صلاحیت افراد است و اگر به هر دلیل نتوانستند این امر را انجام دهند، باید بررسی‌های بیشتری صورت گیرد یا شرط احتیاط را انجام داده و افراد را به راحتی رد صلاحیت نکنند. حتی در احادیث هم بارها‌ تأکید شده است که بهتر است امام اشتباهات کسی را عفو کند تا کسی را به اشتباه مورد عقوبت قرار دهد، زیرا عقوبت قابل جبران نیست، اما عفو و اغماض، اسلامی است. عدم احراز صلاحیت با رد صلاحیت تفاوتی ندارد؛ زیرا آثارش همان آثار رد صلاحیت است، و در نظر افکار عمومی این دو یکی در نظر گرفته می‌شود. به نظر بنده عدم احراز صلاحیت جایگاه حقوقی، شرعی و اخلاقی ندارد.

دسته بندی یادداشت , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top