گزارش وکیل ملت از حقوق شهروندی فراموش شدگان جامعه

پایان کابوس کارتن خوابی با تحقق حقوق شهروندی/وقتی ما خواب بودیم، کارتن خواب دیگری جان داد

زهره محمد حسین پور

وکیل ملت: زمستان و مرگ ومیر کارتن خواب ها با اینکه اتفاق تازه ایی نیست اما هیچ گاه از تلخی ماجرا کم نمی کند. چند شب پیش که من و تو و صد البته مسولان محترم در خانه و رختخواب گرم خواب بودیم، کارتن خوابی دیگر سرمای زمستان را تاب نیاورد و در یکی از کوچه های هرندی جان سپرد.

تاریخ انتشار: 10بهمن1394|00:17

پایان کابوس کارتن خوابی با تحقق حقوق شهروندی/وقتی ما خواب بودیم، کارتن خواب دیگری جان داد
| کد خبر: 92854

مساله کارتن خوابی و معضلات آن از گذشته برای جامعه و دولت مطرح بوده ولی تا به امروز نه تنها تعداد آنها کاهش نیافته بلکه شاهد افزایش آن هم هستیم. به راستی این موضوع تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

کارتن خوابی معضلی اجتماعی است که هم آسیب های شدید برای فرد کارتن خواب و هم جامعه ایی که در آن زندگی می کند در پی دارد و از دیدگاه جامعه شناختی کارتن خوابی نتیجه برخی معضلات و ناهنجاری های اجتماعی همچون بیکاری، فقر، اعتیاد و طرد شدن از سمت خانواده و جامعه است.

حدود 15 هزار کارتن خواب و بی خانمان در تهران وجود دارد که 15 درصد آنها را زنان بی‌خانمان تشکیل می‌دهند که در بین کارتن خواب ها زنان و کودکان کارتن خواب بیشترین آسیب را می بینند به طوری که اکثر زنان کارتن خواب که به دیده تحقیر به آنها نگریسته می شود به ناچار برای فرار از نابودی به تن فروشی روی آورده که این خود شروع مشکلات عدیده ای برای آنهاست. این روابط جنسی ضداخلاقی و پرخطر از یک طرف زمینه انتقال بیماری های واگیردار همچون ایدز را فراهم میکند و از طرفی دیگر بارداری های ناخواسته خود به خود به افزایش کارتن خوابی و اضافه شدن کودکانی که معتاد به دنیا می آیند و احتمال این که اچ آی وی هم داشته باشند به این شرایط زندگی را در پی دارد که پی رو این مساله چندی پیش پیشنهاد عقیم سازی زنان کارتن خواب مطرح شد که این مساله نقض حقوق بشر و تجاوز به حقوق اولیه انسان ها است که از سوی وزیر بهداشت این پیشنهاد رد و ایشان اعلام کردند که: عقیم سازی زنان کارتن خواب قطعا منفی است. این زنان و فرزندانشان باید مورد حمایت قرار گیرند نه اینکه از زندگی کردن و دنبال کردن سرنوشت نامعلوم خود محروم شوند.

 

حقوق شهروندی این افراد کجاست؟

حقوق شهروندی مقوله ایی است که کارگزاران حکومتی نقش بنیادی در نحوه اجرا و تحقق آن دارند و با نقش مثبت خود در اجرای اصول اساسی قانون که معطوف به حقوق مردم است، می توانند زمینه های رسیدن به جامعه ایی مترقی و مدنی را فراهم کنند. در قانون اساسی جمهوری اسلامی، علاوه بر اینکه به اصل برابری مردم در برابر قانون تصریح شده است ، در اصول دیگری مانند ١٢، ١٥، ١٩ و٢٠ حقوق ذاتی اقشار مختلف جامعه و اقوام گوناگون به رسمیت شناخته شده است.

همچنین در ماده 227 برنامه توسعه پنجم نیز با اشاره به لزوم ساماندهی افراد ضعیف آمده که دولت موظف است در جهت تدوین سند امنیت زنان و کودکان در اجتماع با دستگاه های ذیربط شامل وزارت کشور، معاونت امور زنان، سازمان بهزیستی، نیروی انتظامی، کمیته امداد امام خمینی(ره)اقدامات اساسی را انجام دهد.
 

کوتاهی در تدوین سند امنیت زنان و کودکان در اجتماع

فاطمه رهبر نماینده مردم در مجلس نهم با انتقاد از اینکه سند امنیت زنان و کودکان در اجتماع هنوز تدوین نشده است، ادامه داد: متاسفانه پس از گذشت پنج سال از برنامه پنجم توسعه معاونت امور زنان ریاست جمهوری و وزارت کشور اعلام کرده‌اند که ذکر قید دولت در ماده 227 برنامه پنج توسعه قانون کلی است، در حالی که دولت متشکل از برخی دستگاه‌هایی است که پس از تصویب قانون نیاز است تا تعریف و بازخوانی شوند، دولت معنای حقوقی خاصی دارد به صورتی که برای تامین منابع اقتصادی زنان کارتن خواب وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید پیش بینی لازم را بکند.

وی افزود: همچنین در صورت نیاز به کار فرهنگی برای زنان کارتن خواب سازمان تبلیغات اسلامی، صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی امر بوده و در صورت نیاز به درمان زنان کارتن خواب هم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید ورود پیدا کند، برای تامین شغل نیز سازمان فنی و حرفه‌ای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید ساز و کار را فراهم کند.

رهبر تاکید کرد: ذکر نام دولت در ماده 227 برنامه پنجم توسعه یعنی همه باهم کمک کنند تا این افراد ساماندهی شوند، این درحالی است که در این ماده دستگاه‌های مربوطه قید شده است، البته معاونت امور زنان ریاست جمهوری باید دغدغه بیشتری نسبت به سایر دستگاه ها داشته و در دعوت نمایندگان، دستگاه‌ها، ایجاد ستاد ویژه و پیگیری امور زنان پیشگام باشد.

مجلس آمادگی اصلاح ماده 227 برنامه پنجم توسعه را دارد

نایب رئیس کمیسیون اصل نود در مجلس نهم، با انتقاد از دولت به دلیل تدوین نکردن سند امنیت زنان و کودکان در اجتماع، گفت: قانون به دولت اختیار داده است تا تمام ساز و کار اینکه سند امنیت زنان و کودکان در اجتماع را با سلیقه خود تدوین کند، اما این سند مانند یک توپ بین وزارت کشور و امور زنان معلق است. وزارت کشور ادعا کرده است که این سند تدوین و به امور زنان ابلاغ شده است ولی معاونت امور زنان نیز اعلام داشته که این سند همچنان اشکالاتی دارد و نیازمند بررسی کارشناسانه بیشتر است.

وی با بیان اینکه پس از گذشت پنج سال از برنامه پنجم توسعه بازخورد سند امنیت زنان و کودکان در اجتماع دیده نشده است، گفت: مجلس آمادگی دارد تا در صورت نیاز به اصلاح یا تغییر ماده 227 در برنامه ششم توسعه بپردازد.

شهرداری می تواند بازوی کمکی باشد

این نماینده مردم در مجلس نهم یادآور شد: با تدوین سند امنیت زنان و کودکان در اجتماع حتی شهرداری‌ها هم می‌توانند بازوی کمکی مفیدی باشند، چراکه شهرداری ها در کف شهر قرار گرفته  و کار اجرایی شهر هم کاملا در دست شهرداری است، اما در حال حاضر دولت مسئول اصلی است.

رهبر مطرح کرد: با تصویب سند امنیت زنان و کودکان در اجتماع چهره شهر تغییر می کند؛  البته نکته مهم اینکه مشکل تنها تهران نیست و این یک سیاستی است که تهران باید به صورت پایلوت و پس از آن به صورت یکسان برای همه کشور اجرا شود.

رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: علاوه بر اینکه در یک ماه گذشته از مرکز آسیب های اجتماعی نیروی انتظامی بازدید صورت گرفته است، به زودی اعضای مجمع نمایندگان تهران به همراه مسئولان معاونت اجتماعی شهرداری تهران از سامان سراها و زنان کارتن خواب بازدید خواهند کرد.

 

تحریم‌ها منشأ مشکلات حقوق‌بشری

عماد باقی فعال حقوق بشری از زاویه دیگری به این موضوع نگاه کرده و معتقد است که تحریم‌ها منشأ مشکلات اقتصادی شده و فقر و بیکاری که از مصادیق و عوامل مشکلات حقوق‌بشری است را پدید آورده‌اند بنابراین دولت پرداختن مستقیم‌تر به موضوعات حقوق‌بشری و شهروندی را به فازهای بعدی سپرده است، اما در همین دوران هم می‌توان از انجام اقداماتی مغایر با انتظار جامعه در این زمینه‌ها خودداری کرد؛ مثلا مسئولان دولتی که می‌دانند در دیدارهای دیپلماتیک و در مصاحبه رسانه‌های خارجی مسئله حقوق‌بشر یکی از مواردی است که مطرح خواهد شد و پیش‌بینی آن نیاز به هوش چندانی ندارد، باید از پیش پاسخ‌های منطقی‌تر و دقیق‌تری را مهیا کنند، اما تاکنون پاسخ‌های اعتراض‌برانگیزی داده‌اند که کاملا ‌اجتناب‌پذیر بود. همین رخداد نشانه کم‌توجهی به اصل موضوع است.
وی می گوید :واقعیت این است که امروز مهم‌ترین دغدغه توده مردم نیز وضع معیشتی‌شان است نه دل‌نگرانی‌های روشنفکرانه. فقر و بیکاری و رکود، فشارهای نفس‌گیری را وارد می‌کند و جامعه را مستعد مشکلات کرده است. به‌جز مخالفان مذاکرات هسته‌ای، که در پوسته ضدیت با غرب و دفاع از ارزش‌ها هم‌سویی نهانی با مخالفان برون‌مرزی دارند، اساسا یکی از دلایل مخالفت با مذاکرات هسته‌ای در آمریکا، اروپا و اسرائیل نیز دقیقا همین است که می‌گویند با فشار تحریم‌ها حکومت ایران در آستانه بحران‌ قرار گرفته است و با رفع تحریم‌ها زحمات چندساله‌شان برباد خواهد رفت و دوباره به ایران فرصت تجدید قوا می‌دهند از‌همین‌رو در معادلات سیاسی آنها خُردشدن کرامت انسانی و شهروندان در اثر فقر و بیکاری و تلف‌شدن آنها به‌خاطر کمبود دارو و نداشتن هزینه درمان جایگاهی ندارد، اما با وجود همه این واقعیت‌ها به‌طورکلی رخدادهای مختلفی نشان می‌دهند دولت ها در چند سال گذشته نیز در این زمینه کم‌کاری کرده اند.

 

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top