وزیر امور خارجه در همایش فرصت‌های پسابرجام

برجام، ترس شراکت با ایران را کم کرد

وکیل ملت: وزیر امور خارجه در همایش فرصت‌های پسابرجام گفت: ‌فضای پساتحریم نگرانی کار با ایران را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

تاریخ انتشار: 10بهمن1394|19:51

برجام، ترس شراکت با ایران را کم کرد
| کد خبر: 93355

به گزارش وکیل ملت، محمدجواد ظریف افزود: می توانیم شرایط کشور را در حال حاضر، آنچه از آن به نام شرایط پسابرجام یا شرایط پساتحریم صحبت می‌کنیم، از چند منظر بررسی کنیم.
وزیر خارجه با طرح این پرسش که از طریق این مذاکرات از چه وضعی جلوگیری شد افزود: چهره ای از جمهوری اسلامی ایران در جهان تصویر کرده بودند که ایران صلح و امنیت بین المللی را به خطر انداخته است و در قالب این تصویرسازی ناهنجار می‌توانستند هر گونه اقدام علیه ایران را توجیه کنند.
وی با اشاره به اقدامات خصمانه نخست وزیر رژیم صهیویستی علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: هر ساله نخست وزیر منفور رژیم صهیونیستی به امریکا و سازمان ملل می رفت و با دست پر از تحریم‌های جدید برمی گشت.
ظریف ادامه داد: ‌در مرداد 92 تحریم ها به حدی رسیده بود که براساس مصوبه کنگره امریکا عملا می خواستند فروش نفت را به صفر برسانند؛ همچنین این کنگره می خواست اختیارات را از رئیس جمهور برای توافق با ایران در زمینه مذاکرات بگیرد.
وی همچنین گفت: یکی از دستاوردهای مهم مذاکرات هسته ای این بود که این روند متوقف شد و توانستیم یک مرحله جدید را آغاز کنیم که در ابتدا با کاهش تحریم و در ادامه از بین رفتن تحریم‌ها شکل گرفت.
ظریف افزود: نگاه دوم به پسابرجام فرصت‌هایی است که از این منظر ایجاد می شود.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: ‌آنچه بدخواهان جمهوری اسلامی ایران می خواستند رقم بزنند ایجاد فضای روانی بین المللی حتی فراتر از مقررات شورای امنیت و محدودیت‌هایی بود که امریکا در ایران ایجاد کرده بود.
وی گفت: برای مثال، وقتی به یک بانک مراجعه می کردیم برای خرید دارو و وارد کردن آن به ایران ممکن بود مانعی ایجاد نکنند،‌ حساب LC باز کنند و تعهدات غذایی و دارویی برای جمهوری اسلامی ایران فراهم شود اما فضای ایجاد نگرانی از کارکردن با ایران و هزینه مند بودن رابطه با ایران را بالا برده بودند.
ظریف سپس به دستاوردهای برجام اشاره کرد و افزود: یکی از دستاوردهای برجام این بود که آژانس در گزارشی اعلام کرد که ایران حتی یک گرم را در موارد غیرصلح‌آمیز مصرف نکرده است همچنین از همکاری بین المللی بهره‌مندیم و مهم‌ترین دستاورد بزرگ برجام این بود که فضای روانی را علیه جمهوری اسلامی ایران شکست.
مسئول سیاست خارجی کشورمان در ادامه خاطرنشان کرد: به دنیا ثابت کردیم روی حرف و تعهداتمان می ایستیم.
ظریف همچنین افزود: خیلی ها فکر نمی کردند تا دی ماه برجام به سرانجام برسد.
وی حضور 73 درصدی مردم در انتخابات سال 92 پای صندوق‌های رای را یکی از دستاوردهای مهم برای ناکام گذاشتن تحریم کنندگان برای فاصله انداختن میان حاکمیت و مردم و ایجاد ناآرامی های اجتماعی و رسیدن به اهدافشان بیان کرد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top