گزارش وکیل ملت از لزوم نگاه دوباره به مسؤولیت پذیری پزشکان

واکاوی جرایم پزشکی /تب تند زیبایی تخلفات پزشکی را افزایش می دهد؟

زهره محمد حسین پور

وکیل ملت: وکیل ملت:در دنیای امروزی اتفاقی در حال وقوع و گسترش است که هیچ کشوری از آن در امان نیست، روند کالایی شدن و جز به جز شدن زیبایی. امروزه زیبایی به صورت کلی در افراد دیده نمی شود بلکه در حال تفکیک و جزئی شدن است به صورتی که هریکی از اجزای بدن بصورت جداگانه در تیر رس تبلیغات رسانه ایی قرار دارد و حتی از جراحی زیبایی در دنیای مد استفاده می شود.

تاریخ انتشار: 10بهمن1394|22:38

واکاوی جرایم پزشکی /تب تند زیبایی تخلفات پزشکی را افزایش می دهد؟
| کد خبر: 93413

در سال های اخیر شاهد رشد قابل توجهی از جراحی های زیبایی در بین زنان و دختران ایرانی هستیم که روان پزشکان معتقداند که این جراحی های زیبایی گرایش اعتیاد گونه آنها به اختلال روانی به نام اختلال بدریختی است.بر اساس اختلال بدریختی فرد همواره احساس نگرانی و اظطراب می کند و تصور می کند بخش یا بخش هایی از بدنش بدشکل و از نظر فیزیکی از خودش راضی نیست. درصد بالایی از تقاضای جراحی زیبایی در ایران از سوی دختران است که 95 درصد از متقاضیان را زنان 45-14 سال برای جراحی بینی و اندام و 5 درصد را مردان برای انجام جراحی بینی و کاشت مو تشکیل می دهند.
برخلاف بسیاری از کشورها دنیا جراحی پلاستیک بینی شایع ترین عمل زیبایی در ایران است.
هم اکنون ایران جز کشورهایی است که بیشترین عمل جراحی پلاستیک در آن انجام می شود. از این رو نمی توان به جراحی بینی در کشور بعنوان یک مساله پزشکی نگاه کرد چرا که این جراحی با بقیه جراحی ها متفاوت است و به یک مساله اجتماعی تبدیل شده است و همچنین به علت انجام مکرر این عمل در کشور تقریبا افرادی که اطلاع کافی در این زمینه ندارند خود را متخصص می دانند که این مساله در بین پزشکان بسیار افزایش یافته است که خود نوعی تخلف محسوب می شود که فردی بدون داشتن تخصص عمل جراحی زیبایی انجام می دهد که سکوت مسئولان بهداشتی خود باعث ایجاد بستری برای افزایش این تخلفات می شود.


تب زیبایی در ایران بیش از اندازه است
 میل به زیباتر شدن و اعتیاد به این جراحی روز به روز در بین زنان و دختران رو به افزایش است که در این گسترش این نوع اعتیاد پزشکان بی تقصیر نیستند. برخی از پزشکان از انواع و اقسام راهکارهایی برای ترغیب افراد به انجام جراحی های زیبایی استفاده می کنند و برخلاف ممنوعیت تبلیغاتی در این زمینه در حوزه های مجازی مشغول به فعالیت و تبلیغ این گونه جراحی ها هستند.
به اعتقاد دکتر سید ابوالحسن امامی، رئیس انجمن جراحان پلاستیک، وضعیت نابسمان تقاضا و انجام اعمال زیبایی از ورود افراد غیر متخصص به این حوزه است و برخی شرکت ها دستگاه هایی را وارد کشور و با تبلیغات گسترده برای دستگاه های مورد نظر بازاریابی می کنند و این شرکت ها به پزشکان متفرقه که فاقد تخصص لازم هستند طی دوره ایی 4 ساعته مدرکی اعطا می کنند در حالی که جراحان زیبایی باید دوره ایی 3 ساله بگذرانند.


تخلفات جزایی و انتظامی پزشکان
چناچه اقدامات پزشکان و پیراپزشکان خارج از ضوابط فنی و رعایت موازین علمی و پزشکی باشد و درنتیجه آن ضرر و زیانی متوجه بیماران شود،از دو حالت خارج نیست:
الف- تخلفات انتظامی: که مرجع تشخیص این امر سازمان نظام پزشکی است و به دلیل تخصصی بودن موضوع از نظرات کارشناسی متخصصان مربوطه استفاده خواهد شد. اگر تخلف پزشکان متضمن یکی از عناوین مجرمانه نباشد فقط به عنوان تخلف انتظامی با آن برخور خواهد شد . عدم‌ رعایت‌ موازین‌ شرعی‌ و قانونی‌ و مقررات‌ صنفی‌ و حرفه‌ای‌ و شغلی‌ و سهل‌انگاری‌ درانجام‌ وظایف‌ قانونی‌ به‌ وسیله‌ شاغلان‌ حرف‌ پزشکی‌ و وابسته‌ به‌ پزشکی،‌ تخلف‌ محسوب می شود‌ و متخلفان‌ با توجه‌ به‌ شدت‌ و ضعف‌ عمل‌ ارتکابی‌ و تعدد و تکرار آن،‌ حسب‌ مورد به‌ مجازات های‌ زیر محکوم‌ می شوند:
- تذکر یا توبیخ‌ شفاهی‌ در حضور هیئت‌ مدیره‌ نظام‌ پزشکی‌ محل‌.
- اخطار یا توبیخ‌ کتبی‌ با درج‌ در پرونده‌ نظام‌ پزشکی‌ محل‌.
- توبیخ‌ کتبی‌ با درج‌ در پرونده‌ نظام‌ پزشکی‌ و نشریه‌ نظام‌ پزشکی‌ محل‌ یا الصاق‌ رأی‌ در تابلو اعلانات‌ نظام‌ پزشکی‌ محل‌.
- محرومیت‌ از اشتغال‌ به‌ حرفه‌های‌ پزشکی‌ و وابسته‌ از 3‌ ماه‌ تا 1‌ سال‌ در محل‌ ارتکاب‌ تخلف‌.
- محرومیت‌ از اشتغال‌ به‌ حرفه‌های‌ پزشکی‌ و وابسته‌ از 3‌ ماه‌ تا 1 سال‌ در تمام‌ کشور.
- محرومیت‌ از اشتغال‌ به‌ حرفه‌های‌ پزشکی‌ از بیش‌ از 1 سال‌ تا 5‌ سال‌ در تمام‌ کشور.
- محرومیت‌ دایم‌ از اشتغال‌ به‌ حرفه‌های‌ پزشکی‌ و وابسته‌ در تمام‌ کشور.
تخلف انتظامی مواردی از قبیل:عدم رعایت نرخ مصوب تعرفه های پزشکی، ارایه داروهای مشابه به جای داروی اصلی، برخورد نامناسب کادر پزشکی با بیماران، عدم پذیرش بیماران اورژانسی توسط مراکز درمانی، نداشتن امکانات ضروری پزشکی را شامل می شود که مجازات ها نیز از نوع انتظامی است.
ب- جرایم پزشکی، که مرجع احراز جرم و تعیین مجازات آن برعهده مراجع قضایی اعم از دادسرا و دادگاه های کیفری است. البته دراین مورد هم به لحاظ تخصصی بودن موضوع، از نظرات کارشناسی سازمان پزشکی قانونی و سازمان نظام پزشکی استفاده می شود. ولی تعیین تقصیر و یا قصور کادر پزشکی و یا بی گناهی آنان در نهایت برعهده قاضی صادر کننده رای است. چنانچه تخلف پزشکان و کادر پزشکی متضمن یکی ازعناوین مجرمانه مانند قتل یا ضرب و جرح و نقص عضو اعم از عمدی یا غیرعمدی و سقط جنین بر خلاف ضوابط و مانند آن باشد، با مرتکب آن برابرمجازات های مندرج در قوانین جزایی به خصوص قانون مجازات اسلامی برخورد خواهد شد، که حسب مورد مجازات هایی مانند حبس و جزای نقدی و پرداخت دیه وحتی محرومیت از اشتغال به حرفه طبابت را در بر خواهد داشت.


انجام جراحی زیبایی در مطب پزشک عمومی جرم است
در رابطه با تخلف بودن جراحی های زیبایی زمانی که از سوی پزشک عمومی صورت گیرد تخلف محسوب می شود و در صورت منتهی شدن به فوت یا نقص عضو و سایر خسارات بیمار اقدام پزشک جرم محسوب می شود و با مجازات های کیفری و جبران خسارات روبرو است.

نکته مهمتر اینکه همانطوركه مي دانيم، پزشكي شغل مقدسي است و نبايد آلوده به ناهنجاري هاي اجتماعي شود و سوگند پزشكي براي اين قشر عزيز اهميت فراواني دارد و طمع مال دنيا و ثروت اندوزي ازغير مبادي قانوني نبايد، موجب لطمه به حيثيت شغلي اين عزيزان شود و مسايلي از قبيل کسب درآمد از هر راهی برای یک پزشک افتخاری محسوب نمی شود.

دسته بندی خبر روز ,
منبع خبر وکیل ملت
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top