آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی:

اگر کسی که واجد شرایط است، رد شود، نه فقط حقّ او که حقّ همه ی ملت ضایع شده است

وکیل ملت: فاضل لنکرانی با اشاره به تعبیر رهبر انقلاب در مورد حق الناس بودن انتخابات بیان کرد: این تعبیر بسیار دقیقی است و باید رعایت شود، اگر یک کسی که واجد صلاحیت نیست شرایطی که قانون معین کرده را نداشته باشد بخواهد تأیید شود حقّ همه ی ملت ایران ضایع شده، این روشن است. طرف دیگرش همین طور است اگر کسی که واجد شرایط است، همه ی شرایط را دارد رد شود، نه فقط حقّ او ضایع شده او هم حقّ همه ی ملت ایران است چون همه ی مردم از او محروم می شوند، یعنی این مسئله به قدری مهم است که فراتر از مسئله ی اشخاص است بگوئیم یک شخصی را رد کردند، یا یک شخصی را قبول کردند، آنکه قبول کردند یا رد کردند مسئله ی شخصی است! نه، این باز یک مقدار دقت کنیم آن کسی که رد می شود اگر واجد شرایط است حقّ همه ی مردم را ضایع کرده چون همه از این محروم می شوند، آن کسی که شرایط را ندارد تأیید شود باز حقّ همه ی مردم را ضایع کردند، اینقدر مسئله مسئله ی مهمی است.

تاریخ انتشار: 11بهمن1394|12:10

 اگر کسی که واجد شرایط است، رد شود، نه فقط حقّ او که حقّ همه ی ملت ضایع شده است
| کد خبر: 93711

به گزارش وکیل ملت رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار گفت: مسئولان چه وزارت کشور، چه شورای نگهبان، اگر دلسوز برای نظام هستند واقعاً باید بین خودشان و خدا ملاک را خدای تبارک و تعالی قرار بدهند و قانون قرار بدهند و اگر می‌خواهند حیثیت این نظام در این انتخابات بالا بیاید، باید اغراض جناحی سلیقه‌ای و شخصی را کنار بگذارند و آنچه که قانون و دین دلالت دارد را معیار قرار دهند.

به گزارش جماران، آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی در دیدار اعضای ستاد انتخابات استان قم با اشاره به نقش مردم در دفاع از نظام و انقلاب و تاثیر حضور آنها در انتخابات اظهار داشت: انتخابات در کشور ما مجرّد این نیست که یک گروه سیاسی بر یک گروه دیگری تفوّق و برتری پیدا کند، یک گروهی برود و گروهی بیاید.

او افزود: در نظام جمهوری اسلامی انتخابات به حیثیت نظام ما گره خورده، یعنی وقتی ما قبول داریم که حضور در انتخابات یک حمایت مجددی از انقلاب و مجموعه‌ی نظام است، هم وظیفه‌ی مسئولان را بیشتر می‌کند که با تدبیر و درایت بیشتر این مسئله را مدیریت کنند و هم اینکه مردم با بصیرت حضور چشم گیری در انتخابات داشته باشند و امیدوارم مردم حضور بسیار خوبی در انتخابات پیش رو داشته باشند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) به مساله تائید صلاحیتها نیز اشاره کرد و افزود: اگر یک مسئول بداند که تأیید یک نفر یا عدم تأیید یک نفر ارتباط با حیثیت نظام پیدا می‌کند دیگر به خودش نباید اجازه بدهد که اغراض سیاسی، اغراض جناحی، اغراض شخصی، این مسائل را به میدان بیاورد و باید روی همان که قانون برای او مقرر کرده پیش برود. مردم هم اگر واقعاً به این جهت توجه داشته باشند در انتخاب افراد می‌روند سراغ افرادی که به درد نظام بخورند و برای اعتلای کشور مفید باشند.

او تصریح کرد: مردم قطعاً نمی‌آیند یک نماینده‌ای را انتخاب کنند که برای او یک شغلی شود و یک موقعیتی ایجاد شود و او بخواهد در پناه این شغل وموقعیت استفاده‌هایی برای خودش کند، نماینده‌ای که واقعاً دلسوز مردم و دلسوز دین و نظام باشد و این را بر همه چیز مقدم کند. لذااین جهت خیلی مهم است، گره خوردن انتخابات به حیثیت نظام، هم وظیفه مردم و هم وظیفه مسئولین را مضاعف می‌کند.

فاضل لنکرانی خطاب به  مسئولین انتخابات ابراز داشت: چه وزارت کشور، چه شورای نگهبان، اگر دلسوز برای نظام هستند واقعاً باید بین خودشان و خدا ملاک را خدای تبارک و تعالی قرار بدهند و قانون قرار بدهند و اگر می‌خواهند حیثیت این نظام در این انتخابات بالا بیاید، باید اغراض جناحی سلیقه‌ای و شخصی را کنار بگذارند و آنچه که قانون و دین دلالت دارد را معیار قرار دهند.

او تصریح کرد: حضور در انتخابات یکی از حقوق افرادی است که صلاحیت دارند، چه در مجلس خبرگان و چه در مجلس شورا، افرادی که صلاحیت برای حضور در این مجلس‌ها را دارند یکی از حقوق قانونی و شرعی آنهاست، ما برای محروم کردن اینها از حقوق‌شان باید یک حجّت قوی داشته باشیم. به مجرّد اینکه بگوئیم این آدم را نمی شناسیم، علم نداریم که این آدم نسبت به اسلام چه می‌گوید؟ به ملاک این، شرعاً نمی‌شود رد کرد، برای اینکه این یک مسئله‌ی خیلی روشنی است و از حقوق افرادی است که خودشان فکر می‌کنند دارای صلاحیّت هستند، حالا نظام می‌خواهد این افراد را رد کند، باید با یک حجّتی باشد، قبلاً هم گفتم نباید اشتباه کنیم که این همان مسئله فقهی است بگوید اصاله‌العدم اصل عدم احراز است و تمام کنیم، این یک حجّت روشن می‌خواهد.

استاد حوزه علمیه قم تاکید کرد: مسئله‌ی حضور افرادی که واقعاً واجد صلاحیت‌اند و خودشان را مفید برای خدمت به نظام و انقلاب می‌بینند ما اگر بخواهیم اینها را محروم کنیم یک حجّت قوی می‌خواهد، به مجرد اینکه این احراز نشدبرای ما کافی نیست، بله احراز نشد به چه دلیل؟ مثلاً حالا راجع به مسلمان بودن یک کسی شک دارند، این باید بروند لااقل از عده‌ی زیادی از فامیل و بستگانش بپرسند نماز می‌خواند یا نه؟ ظواهر اسلامی را رعایت می‌کند یا نه؟ اما همینطور بگویند برای ما ثابت نشده و بگویند این صلاحیت ندارد، این درست نیست، باید فحص شود.

او ادامه داد: ما می بینیم افرادی را ممکن است رد صلاحیت کرده باشند که به حسب ظاهر یک سوابق خوبی در نظام داشته باشند، این را می‌خواهند رد کنند باید با یک حجّت قوی و محکم باشد.

فاضل لنکرانی با اشاره به تعبیر رهبر انقلاب در مورد حق الناس بودن انتخابات بیان کرد: این تعبیر بسیار دقیقی است و باید رعایت شود، اگر یک کسی که واجد صلاحیت نیست شرایطی که قانون معین کرده را نداشته باشد بخواهد تأیید شود حقّ همه‌ی ملت ایران ضایع شده، این روشن است. طرف دیگرش همین طور است اگر کسی که واجد شرایط است، همه‌ی شرایط را دارد رد شود، نه فقط حقّ او ضایع شده او هم حقّ همه‌ی ملت ایران است چون همه‌ی مردم از او محروم می‌شوند، یعنی این مسئله به قدری مهم است که فراتر از مسئله‌ی اشخاص است بگوئیم یک شخصی را رد کردند، یا یک شخصی را قبول کردند، آنکه قبول کردند یا رد کردند مسئله‌ی شخصی است! نه، این باز یک مقدار دقت کنیم آن کسی که رد می‌شود اگر واجد شرایط است حقّ همه‌ی مردم را ضایع کرده چون همه از این محروم می‌شوند، آن کسی که شرایط را ندارد تأیید شود باز حقّ همه‌ی مردم را ضایع کردند، اینقدر مسئله مسئله‌ی مهمی است.

او با بیان اینکه چه در خبرگان رهبری و چه در مجلس شورا می‌خواهیم که برجستگان از مردم در آن حضور داشته باشند، گفت: اگر واقعاً در هر یک از این مجلس‌ها ملاحظه کنیم که افرادی برجستگی ندارند، این مصلحت نیست لذا اینجا دیگر وظیفه‌ی مردم است، مردم واقعاً بروند دنبال انتخاب افرادی برجسته، افرادی که واقعاً وقتی حضور در مجلس پیدا می‌کنند به مجلس اعتبار بدهند، برای مجلس یک وزانتی باشد.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار توصیه کرد:  ما بعد از اینکه مسئولین افراد واجب صلاحیت را مشخص کردند کاملاً فحص کنند و برجستگان را بفرستند، مخصوصاً در قمِ ما که انتظار از آن خیلی بالاست، انتظار از قم اینست که افراد عالم و مجتهد حضور پیدا کنند، در دوره‌های اول انقلاب هم یادم هست که می‌رفتند مجتهدین را پیدامی‌کردند که حضور پیدا کنند، باز سعی شود که افرادی که از جهت علمی، دینی، بینش سیاسی، اینها واقعاً یک برجستگی داشته باشند که از قم انشاء الله انتخاب شوند و ما دعا می‌کنیم خبرگان که مهم‌ترین نهاد این کشور هست و حساس‌ترین نهاد است و دیگر ما فوق آن نمی‌توانیم نهادی را تصویر کنیم، نهادی که باید رهبری را انتخاب کنند، اگر خدایی نکرده حادثه‌ای برای رهبری به وجود بیاید این مسئولیت بزرگترین مسئولیت‌هاست، یک مجلس خبرگان با عظمت، مجلس خبرگانی که چهره‌های قوی علمی و اجتهادی، سیاسی، بدون اینکه بخواهد به یک جناح و سلیقه تمایل داشته باشد، و همچنین مجلس شورا که چهره‌های برجسته‌ای از قسمت‌های مختلف دانشگاهیان، علما، تجار، دانشجویان و همه قشرها حضور پیدا کنند و واقعاً یک مجلسی با چهره‌های قوی باشد که برای انقلاب بتوانند گام‌های بسیار بزرگی را بردارند.

او افزود: این مطلب روشن است و من تأکید می‌کنم دشمن در انتظار اینست که ببیند انتخابات آینده چگونه است؟ البته همیشه در هر انتخاباتی دشمن در کمین بوده اولاً مردم چقدر شرکت می‌کنند چه افرادی را انتخاب می‌کنند باید طوری باشد که واقعاً دشمن به این نتیجه برسد که در ایران همه‌ی مردم تلاش می‌کنند برای حفظ نظام و عظمت نظام و حضور گسترده‌ی مردم و استفاده‌ی از همه‌ی سلیقه‌ها، این فکربسیار باطل و خام و کهنه و بی‌اساسی است که فکر کنیم با یک سلیقه بشود کشور و نظام را دنبال کرد و به مقصد رساند، اگر ما بخواهیم این نظام به آن مقصدی که امام رضوان الله علیه و رهبری معظم، آن مقصد را برای ما ترسیم کردند برسد، حضور همه‌ی سلیقه‌ها لازم است، همه‌ی سلیقه‌ها که در چهارچوب نظام اصول و محکمات نظام را قبول دارند ولی اگر افراد و اشخاصی فکر کنند که اگر یک مجلسی با یک سلیقه واحد درست کنند در عظمت کشور مؤثر خواهد بود به نظر ما هم تجربه نشان داده که اشتباه است و هم امری است که وقتی فکر می‌کند می‌بیند که راه اشتباهی است، باید اندیشه‌های در چهارچوب نظام و سلیقه‌ها بیایند که ان شاء الله به نتایج خوبی برسد.

 

دسته بندی حقوق سیاسی , خبر روز ,
منبع خبر شفقنا
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top