رونمایی از مجموعه ۶ جلدی کتب «حقوق و زندگی/سنگ تمام مسئولان برای جوان ترین عضو شورای نگهبان

وکیل ملت: حقوق به تنهایی نمی‌تواند دردی از جامعه را درمان کند؛ حقوق باید با اخلاق عجین شود. ایران و انقلاب شایسته بسیاری از پیشرفت‌های بزرگ‌تری است که ما با آن فاصله داریم. ما باید دنیای مردم را آباد کنیم که برای آباد کردن دنیای مردم نیاز به حاکمیت قانون توام با اخلاق است.

تاریخ انتشار: 13بهمن1394|00:16

رونمایی از مجموعه ۶ جلدی کتب «حقوق و زندگی/سنگ تمام مسئولان برای جوان ترین عضو شورای نگهبان
| کد خبر: 94685

مولف این مجموعه شش جلدی، از سال ۱۳۸۰ به عنوان جوان‌ترین فرد، به عضویت شورای نگهبان درآمد و سه دوره است که با رای بالای نمایندگان مجلس، عضویت وی در این نهاد تداوم یافته است.

سنگ تمام مسئولان برای جوان ترین عضو شورای نگهبانبه گزارش «تابناک»، بعد از ظهر امروز، آیین رونمایی از مجموعه کتاب‌های «حقوق و زندگی»، تالیف دکتر محسن اسماعیلی، عضو حقوقدان شورای نگهبان، با حضور جمع بزرگی از مسئولان، مقامات و شخصیت های سیاسی و فرهنگی در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی برگزار شد.

در این مراسم، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی؛ پورمحمدی، وزیر دادگستری؛ قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت؛ ابوترابی فرد، نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی؛ حجت‌الاسلام و المسلمین ناطق نوری؛ محمدباقر قالیباف، شهردار تهران؛ آیت‌الله محقق داماد؛ نهاوندیان، رییس دفتر رییس‌جمهور؛ آیت الله رشاد، رییس شورای عالی حوزه‌های علمیه تهران؛ حجت‌الاسلام و المسلمین دعایی، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات؛ سردار علی فضلی، جانشین رییس بسیج مستضعفان؛ مقیمی، معاون سیاسی وزیر کشور؛ امیری، قائم مقام وزارت کشور؛ جمعی از نمایندگان مجلس، حقوقدانان، اساتید دانشگاه و... حضور داشتند.

«حقوق و زندگی»، مجموعه‌ای شش جلدی مشتمل بر جلد اول و دوم کتاب‌های «راهنمای حقوقی شهروندان»، «گفتارهایی در حقوق رسانه» و «گفتارهایی در حقوق شهری و شهروندی» است که نگارنده آن، جوان ترین عضو شورای نگهبان، دانش آموخته دکترای حقوق خصوصی با درجه عالی از دانشگاه تربیت مدرس (و حائز رتبه نخست و دانشجوی ممتاز کشوری در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری)، دانشیار دانشکده حقوق دانشگاه تهران، رئیس دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق (ع) می‌باشد.
 

به این فهرست، تحصیل همزمان اسماعیلی در حوزه علمیه مروی در مقطع خارج فقه و اصول و کسب درجه «اجتهاد» در سال 1385 توسط وی را هم می‌توان افزود و اشاره کرد که مولف مجموعه «حقوق و زندگی»، از شاگردان مجتبی تهرانی است و در دروس آیات خامنه‌ای، بجنوردی و فاضل لنکرانی نیز شرکت داشته است.

وی که به واسطه کسب درجه اجتهاد، در آستانه  پنجاه و یک سالگی (اسماعیلی متولد اسفندماه 1344 در جنوب شرقی تهران است) برای بار دوم توسط شورای نگهبان، حائز شرایط کاندیداتوری مجلس خبرگان شناخته شده و تنها کاندیدای غیر معمم (البته تا به این لحظه) انتخابات آتی مجلس خبرگان به شمار می‌آید، از حضور در چندین عملیات در دوران دفاع مقدس، یادگارهایی به همراه دارد که وی را مفتخر به درجه «جانبازی» نموده است.

اسماعیلی که پیش از این مجموعه شش جلدی، کتاب های متعددی در زمینه های حقوقی و دیگر امور به رشته تحریر درآورده و روانه بازار کتاب کرده، چند ده مقاله علمی و تخصصی ارائه نموده، چند صد مقاله فرهنگی و اجتماعی در نشریات مختلف به چاپ رسانده و در پروژه های پر شمار دانشجویی در کسوت استاد راهنما، ناظر و... فعالیت داشته است. کارنامه ای درخشان که موجب شد امروز، مراسم رونمایی از آخرین تالیف وی، با استقبال گسترده مسئولان و مقامات و ایراد سخنانی درباره وی همراه شود.
 

تصاویری از حضور مولف مجموعه «حقوق و زندگی» در دفاع مقدس

گوشه هایی از اظهار نظر مسئولان حاضر در این مراسم در ادامه می‌آید:

رئیس مجلس شورای اسلامی: این کتاب، کاری «نو» است

علی لاریجانی در آیین رونمایی از مجموعه کتاب‌های حقوق و زندگی و تجلیل از خدمات محسن اسماعیلی که در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی برگزار شد گفت:‌ امیدوارم این محفل باعث شود در رابطه با مسائل حقوقی به خصوص حقوق شهروندان علاقمندی بیشتری نشان داده شود و برخی از کارهای آقای اسماعیلی هم در این رابطه است.

وی با اشاره به ایام دهه فجر افزود: سی و هفت سال پیش واقعه مهمی رخ داد که یکی از ابعاد آن همین حقوق ملت بود که زیر پای حکمرانان از بین می‌رفت. البته نه اینکه سازوکار کارهای قانونی آن زمان وجود نداشت،‌ در آن موقع حتی دو مجلس در کشور بود اما کارکرد درستی نداشتند و نمایندگان این دو مجلس هم توسط ساواک مشخص می‌شدند و هم فقط حرف شاه در مجلس بود و اینگونه بود که از حقوق ملت صیانت نمی‌شد.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه ملت و حاکمیت حقوق متقابلی دارند تصریح کرد: حکام باید منافع ملی کشور را رعایت و حفظ کنند. پس حقوق ملت از موضوعات بسیار مهم و رعایت نکردن آن یکی از عوامل سقوط رژیم شاه است.
 

لاریجانی خاطر نشان کرد: در همان زمان انقلاب شد و امام (ره) کار را وارونه کرد و فرمود مشروعیت همه چیز باید از سوی مردم باشد. امام (ره) می‌فرمودند تابع قانون باشید و مجلس در راس امور است؛ به همین دلیل اکنون همه بخش‌های کشور از جمله رهبری زیر نظر مردم هستند و شکوفایی انقلاب بعد از سی و هفت سال از همین موضوع نشات می‌گیرد که مردم نمایندگان خود را از خود می بینند و این دستاورد بزرگی است.

وی ادامه داد: زبان قانون زبان پیچیده‌ای است و اینکه حقوق مردم را به زبان ساده برایشان بازگو کنیم کار ارزشمندی است و اساس همه قوانینی که نوشته شده این است که زندگی مردم بهتر شود و فهم اینکه این حقوق چیست نیاز به کار رسانه‌ها و نوشته شدن کتاب دارد. زمانی که کتاب دکتر اسماعیلی را نگاه می‌کنیم می بینیم اساس حقوق مردم با سوال و جواب تدوین شده که کاری نو هم است.

رئیس مجلس خاطر نشان کرد: دو کتاب از این مجموعه نیز در مورد حقوق رسانه است که صیانت از حقوق رسانه ها باید مورد توجه قرار گیرد و اینکه رسانه‌ها به راحتی در کشور فعالیت کنند و آزادی‌های لازم برای فعالیت را داشته باشند امر بسیار ارزشمندی است و حکم مهم جلوبرنده برای کشور همین کارکرد رسانه‌هاست.

نماینده مردم قم در مجلس با اشاره به شناخت خود از محسن اسماعیلی اظهار کرد: من بیست و خرده‌ای سال است که ایشان را می شناسم و با حاج آقا مجتبی تهرانی نیز بسیار مانوس بوده‌اند و بحمد الله امروز هم در شورای نگهبان عضویت دارند و خوب عمل می‌کنند و گاهی نیز به مجلس هم می‌آیند و با نمایندگان ارتباط خوبی دارند و از اینکه این محفل برای تجلیل از ایشان برگزار شده از کتابخانه ملی تشکر می‌کنم.

آیت‌الله محقق داماد: محسن اسماعیلی را من کشف کردم

آیت‌الله محقق داماد با حضور در مراسم رونمایی از مجموعه کتاب های «حقوق و زندگی» محسن اسماعیلی گفت:‌ سی سال قبل من محسن اسماعیلی را کشف کردم. کماکان از همان روز تاکنون بدون استثنا در کنار من کار و تحقیق را ادامه داده است. علی رغم سینه مجروحش دلش برای حقوق ملت ایران می تپد و نگران پایمال شدن حقوق مردم است.

وی با بیان اینکه یکی از خوش سلیقگی های دانشمندان ما این است که نام این رشته را حقوق نهادند گفت: در کشورهای عربی دانشکده حقوق وجود ندارد. حق یکی از اسماء الله است و بر جامعه‌ای که حقوق متحقق گردد و دانش حقوقی حکمفرما باشد و مدیریتش حقوقی باشد تجلی حق بیشتر است.

وی خطاب به نمایندگان مجلس افزود: با رشادت پشتیبان حقوق ملت ایران باشیم. ما بر سرسفره خون شهدا نشسته ایم. ملتی که از حقوق مدنی و حقوق بشر فاصله داشته باشد سعادتمند نخواهد شد. محسن اسماعیلی محصول کار خود را در شش جلد به دامن پژوهشگران ملت تقدیم می‌کند.
 

ابوترابی: جان این برادر آراسته به علم و عقلانیت و ایمان است

محمدحسن ابوترابی فرد در آیین رونمایی از مجموعه کتاب‌های حقوق و زندگی که در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی در حال برگزاری است با اشاره به سوگند به زمان در قرآن کریم گفت: ایمان، ثمره حیات عقلانی است و کسانی که به معنای واقعی سلوک عقلانی دارند به ایمان دست پیدا می‌کنند و شایسته است نام مومن بر آن‌ها گذاشته شود.

وی ادامه داد:‌ این محفل و بیاناتی که عزیزان در آن مطرح کردند نشان از این دارد که برادر ارجمندمان دکتر اسماعیلی در عمر پربرکت خود تلاش نمودند به مراتب عقلانیت، ایمان و علم آراسته شود و اگر این آراستگی نبود امروز چنین تجلیلی شکل نمی‌گرفت.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: جان این برادر آراسته به علم و عقلانیت و ایمان است که نشان از عمل صالح ایشان دارد. دکتر اسماعیلی عزم و اراده‌ای جدی در پیوند علم و عمل داشتند و نهایتا می‌بینیم با ایمان و عمل صالح برای رشد معنوی جامعه تلاش‌ می‌کنند. ایشان در این راه قدم‌های فراوانی برداشتند و ان شاالله راه را برای تعالی جامعه نیز هموار می‌کنند.

رییس نهاد ریاست‌جمهوری: مثل یک دانشجو تشنه شنیدن است

محمد نهاوندیان در آیین رونمایی از مجموعه کتاب‌های حقوق و زندگی و تجلیل از خدمات محسن اسماعیلی گفت: مجلس بسیار گرامی و ارجمندی است، برای تجلیل از فقاهت، حقوق، دغدغه‌مندی نسبت به زندگی و عزیز گرانمایه‌ای که هم فقیه است و هم حقوقدان و هم زنده است و با نگرش رو به آینده به می‌اندیشد و زندگی خود را برای این آرمان‌ها وقف کرده است.

وی با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی محسن اسماعیلی اظهار کرد: ایشان اولا وقتی بحث علمی مطرح می‌شود مثل یک دانشجو تشنه شنیدن حرف دیگران است و با تولید فکر مشارکت می کند اما در عین حال در گفت‌وگو حتی با پیروان ادیان الهی دیگر همه لازمه‌های این دستور قرآنی که باید استماع قول کنیم را رعایت می‌کند. من به ایشان بابت این توفیق و اینکه یک خدمت اجتماعی نیز در یک منصب مهم و حساس تبریک می گویم.وزیر بهداشت: آقای اسماعیلی شخصیت ارزشمندی هستند

سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی عصر امروز دوشنبه طی سخنانی در مراسم رونمایی از کتاب «محسن اسماعیلی» که در محل کتابخانه ملی برگزار شد، گفت: آقای اسماعیلی شخصیت ارزشمندی هستند که همه دولت برای ایشان احترام قائلند. امیدواریم در این مکان شریف که مربوط به کتاب و کتابخوانی است بتوانیم در آینده سرانه کتابخوانی مردم را اعلام کنیم. با افتخار اعلام کنیم نه اینکه میزان سرانه کتابخوانی مانند امروز پایین باشد.

قالیباف: آشنایی با حقوق شهروندی، حق شهروندان است

محمد باقر قالیباف، شهردار تهران نیز در این مراسم آشنایی با حقوق شهروندی را حق شهروندان دانست و گفت: با تلاش های صورت گرفته برای انتشار این کتاب جامعه با تکالیف و وظایف خود آشنا می شود همچنین اعتمادی برقرار می شود که به دنبال آن شاهد مشارکت جمعی خواهیم بود که در نهایت این امر منجر به پیشرفت نظام می شود.

سیدمهدی طباطبایی: جنبه فقهی و حقوقی آقای اسماعیلی جامع است

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمهدی طباطبایی گفت:‌ بزرگان حرمت شورای نگهبان را نگه دارند تا نیازی به تذکر دیگران نباشد. این استاد دانشگاه با حضور در مراسم رونمایی از مجموعه کتاب‌های حقوق وزندگی محسن اسماعیلی گفت:‌ در شورای نگهبان جنبه فقهی و حقوقی آقای اسماعیلی جامع است.

نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بزرگان حرمت شورای نگهبان را نگه دارند تا نیازی به تذکر دیگران نباشد. امیدوارم مردم طبق توصیه هایی که صورت گرفته در انتخابات شرکت جمعی را داشته باشند که قطعا اینگونه است؛ زیرا همه مردم دوستدار نظام جمهوری اسلامی ایران هستند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: گاهی نظریاتی داده می‌شود که مخل ورود همگان به انتخابات می‌شود. فقاهت، دیانت،‌ تقوا، خوب فهمیدن و جرات اظهارنظر از ویژگی‌های بازر آقای محسن اسماعیلی است و ان شاء الله در مسیر خود موفق باشند.اسماعیلی: نقطه وصل ما به یکدیگر امام (ره) است

محسن اسماعیلی در مراسم رونمایی از مجموعه کتاب‌های حقوق و زندگی به نگارش خود گفت:‌ از همه افرادی که چنین مجلس با شکوهی را برگزار کردند سپاسگذاری می‌کنم. پایه و اساس این مجلس اخلاص و محبتی بوده که برخی از دوستان مومنانه انجام دادند حتی برخی از افرادی که مقدمات این جلسه را فراهم کردند قبل از آغاز مراسم رفتند و خواستند اجرشان نزد خدا باقی بماند.

این عضو شورای نگهبان خاطرنشان کرد: آن چه بزرگان درباره اینجانب بیان کردند در حقیقت انتظاراتی است که از من دارند. آقای صالحی، ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی بدون هیچگونه چشم داشتی برای برگزاری این مراسم کمک کرده‌اند.

اسماعیلی ضمن قدردانی از خانواده به‌خصوص پدر و مادرش اظهار کرد: از پدر و مادرم که با دستی خالی اما دلی پاک و ضمیری مومن این فرصت را فراهم آوردند تا فردی در جامعه پرورش یابد که جز آرزوی خوشبختی برای مردم نداشته باشد در واقع دست‌خوش زحمات همه اساتیدی که از ابتدا تا آینده از محضرشان استفاده کرده و می‌کنم هستم.

وی ضمن تبریک دهه فجر اظهار کرد: خوشحالم که این مراسم در چنین روزی برگزار شد تا نشان دهم به عنوان شاگرد کوچک مکتب امام خمینی (ره) به دفاع از حقوق مردم می‌پردازم ما برای اعتلای کشور راهی نداریم جز بازگشت به امام (ره). در واقع امام خمینی (ره) باید محور مودت بین ما باشد. هم‌چنین نقطه وصل ما یکدیگر آن امام (ره) عزیز است. امام و راه امام (ره) باید در راس کار ما قرار داشته باشد.

این عضو شورای نگهبان با بیان این که حقوق به تنهایی نمی‌تواند دردی از جامعه را درمان کند افزود: حقوق باید با اخلاق عجین شود. ایران و انقلاب شایسته بسیاری از پیشرفت‌های بزرگ‌تری است که ما با آن فاصله داریم. ما باید دنیای مردم را آباد کنیم که برای آباد کردن دنیای مردم نیاز به حاکمیت قانون توام با اخلاق است.

او افزود: این اخلاق پیش از این که اخلاقی فردی باشد، اخلاق اجتماعی و سیاسی است. به همین راحتی می‌شود صاحبان گرایش‌های مختلف کنار هم جمع شوند و به یکدیگر علاقه داشته باشند. ان‌شاءالله پرچم انقلاب اسلامی از دست مقام معظم رهبری، رهبر فرزانه وحکیم ما به دست صاحب اصلی واصل شود و همه خطرات را از نظام و مردم دفع کند.گفتنی است در ابتدای این مراسم، سید رضا صالحی امیری، مشاور رییس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با اشاره به حضور گسترده شخصیت های کشوری و جمع زیادی از علاقه مندان در مراسم رونمایی از اثر جدید دکتر اسماعیلی، گفت: ای کاش می شد همدلی و همنوایی را که در این سالن در میان همه اجزای نظام جاری و ساری است، در کل کشور ببینیم.

وی با اشاره به حضور متراکم چهره های کشوری در مراسم تجلیل از خدمات علمی اسماعیلی در کتابخانه ملی تاکید کرد: انسانهای بزرگی که در این سالن جمع شده اند، امروز نماد ملت بزرگی هستند که می داند برای چه تلاش می کند. اگر رسانه ملی بازتاب دقیقی از فضای این سالن برای افکار عمومی در ایران و سراسر جهان منتقل کند، همه می دانند که جامعه ایران جامعه ای است که در آن همنوایی و همگرایی ارزش والایی دارد؛ گم شده امروز جامعه ما اخلاق است و تجلیل از انسانهای بزرگ و با فضیلت، تجلیل اخلاق است.

از جمله نکات جالب توجه در این مراسم، نمایش کلیپی از محسن اسماعیلی در دو بخش بود که در بخشی از آن به گفت وگوی تلویزیونی وی در سال 84 اشاره شد که از نحوه ورود خود به شورای نگهبان به عنوان جوان ترین عضو آن سخن می گفت و در بخش دیگر، آهنگی از محمد اصفهانی که ویژه دکتر اسماعیلی ساخته شده بود برای نخستین بار رونمایی شد.

در پایان این مراسم هدایایی به محسن اسماعیلی اهدا شد و از وی تجلیل به عمل آمد.

دسته بندی حقوقی , آموزش حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top