سید احمدرضا دستغیب در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس و در جمع خبرنگاران با اشاره به پیشنهاد ۵۰ نفر از نمایندگان مبنی بر تهیه طرحی برای تقسیم جلسات مجلس به دو گروه تقنینی و نظارتی، گفت: این مسئله از این جهت اهمیت دارد که معتقدیم به همان نسبت که مجلس باید جلسات قانونگذاری داشته باشد، جلسات نظارتی نیز باید تشکیل دهد.

وی در توضیح پیشنهاد این گروه از نمایندگان گفت: به دنبال آن هستیم تا طرح نمایندگان را با قید دو فوریت در دهم اسفند ماه ارائه دهیم تا در دوره دهم مجلس، جلسات علنی خانه ملت به صورت تقنینی و نظارتی جداگانه برگزار شود.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: هدف این طرح آن است که جلسات مجلس در هفته و ماه به صورت مساوی در قالب تقنینی یا نظارتی برگزار شود؛ یعنی اگر در هفته یک جلسه به قانونگذاری اختصاص می‌یابد، یک جلسه نیز به نظارت اختصاص یابد.

دستغیب خاطرنشان کرد: در حال حاضر و در شیوه موجود، وضعیت به گونه‌ای است که یکباره از فضای قانونگذاری وارد فضای سؤال و نطق میان دستور می‌شویم و این مشکلات عدیده ایجاد می‌کند؛ اما در طرح جدید، اقدامات نظارتی مجلس اعم از سؤال، استیضاح و تذکر، تجمیع شده و در جلسات نظارتی و جدا از جلسات قانونگذاری دنبال می‌شود.

نماینده مردم شیراز در مجلس خاطرنشان کرد: علاوه بر این پیشنهاد، مجموعه‌ای از اصلاحات آئین‌نامه داخلی مجلس به این طرح دو فوریتی پیوست شده که در جلسات بعد از انتخابات مطرح می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره دلیل غیبت برخی نمایندگان در جلسات هفته جاری با وجود اعلام لغو مرخصی‌ها از سوی هیات رئیسه مجلس در هفته گذشته، تصریح کرد: در این چند روز و در هیچ لحظه‌ای برای عدد حد نصاب مشکلی نداشتیم و مرخصی‌ها نیز به این صورت بود که مرخصی‌های موجه و مورد تائید، لحاظ شد و این اجازه را هیات رئیسه را داد تا نمایندگانی که عذر موجه دارند، در جلسه علنی حضور نداشته باشند.

دستغیب افزود: برخی از نمایندگان در مأموریت بودند، برخی دیگر نیز مرخصی استعلاجی و برخی دیگر نیز درخواست مواجه برای مرخصی داشتند؛ اما در اختصاص مرخصی‌های موجه نیز به کسانی اولویت داده شد که در چهار سال اخیر بیش از ۱۰۰ روز مانده مرخصی داشته‌اند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: بر اساس بررسی آماری صورت گرفته، تعداد و ساعات حضور نمایندگان در جلسات علنی در سال چهارم دوره نهم نسبت به سال چهارم دوره هشتم منظم‌تر و مستمرتر بوده است.

دسته بندی حقوقی , تلگرام + ,
منبع خبر مهر
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top