واکنش به لغو غیرمنتظره یک مصوبه/آیا دیوان عدالت اداری می‌تواند قانون لغو کند

وکیل ملت: سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در واکنش به ابطال تاثیر ۲۵ درصدی معدل سال سوم در کنکور توسط دیوان عدالت اداری و لغو مصوبه‌ای در این زمینه که یک بار به شورای نگهبان رفته و تصویب شده، گفت: دیوان عدالت اداری نمی‌تواند؛ این قانون را لغو کند.

تاریخ انتشار: 17بهمن1394|18:35

واکنش به لغو غیرمنتظره یک مصوبه/آیا دیوان عدالت اداری می‌تواند قانون لغو کند
| کد خبر: 97315

قاسم جعفری (سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس) در گفت‌وگو با ایلنا در واکنش به مصوبه دیوان عدالت ادرای مبنی بر ابطال قانون اعمال معدل سوم متوسطه در کنکور اظهار داشت: در قانون آمده که به جای اینکه سرنوشت دانش‌آموز در 4 ساعت  و طی کنکور تعیین شود، سوابق تحصیلی آنها در سه سال پایانی با برگزاری آزمون استاندارد در کنکور موثر واقع شود.

وی در پاسخ به این سوال که دیوان عدالت اداری عنوان کرده که وزارت علوم و سازمان سنجش از ماده 10 و 11 قانون سنجش و پذیرش تخطی کرده‌اند، گفت: این به آن معناست که دیوان به نحوه اجرا ایراد گرفته است و باید دوستان ما در سازمان سنجش و وزارت علوم و آموزش و پرورش پاسخگو باشند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس با تاکید بر اینکه دیوان عدالت اداری نمی‌تواند؛ قانونی که به شورای نگهبان رفته و تصویب شده را ملغی اعلام کند، تصریح کرد: در مجموع در صورتی که امتحانات نهایی با روالی قابل قبول و با استاندارهای لازم و کافی انجام شود، تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور روش پذیرفته شده‌تری است و  نفع دانش‌آموز را در پی دارد.

همچنین در همین رابطه حسین توکلی (سخنگوی سازمان سنجش پذیرش کشور) ضمن اشاره به این مطلب که هنوز حکم دیوان عدالت اداری به سازمان سنجش ابلاغ نشده است، به خبرنگار ایلنا، گفت: سازمان سنجش مجری مصوبات سازمان‌ها و وزارتخانه‌هاست. تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور مصوب شورای سنجش و پذیرش است که اعضای آن وزیر آموزش و پرورش، وزیر علوم، وزیر بهداشت، رییس دانشگاه آزاد، عضو کمیسیون آموزش مجلس و رییس سازمان سنجش هستند و قرار است؛ امروز رییس سازمان سنجش به عنوان دبیر این شورا اطلاعیه‌ای را در خصوص لغو مصوبه صادر کند.

سخنگوی سازمان سنجش همچنین از افزایش تاثیر 5 درصد امتحانات پیش دانشگاهی در کنکور در صورت ادامه اعمال مصوبه تاثیر سوابق، خبر داد و گفت: هم‌اکنون تاثیر سوابق تحصیلی، 25 درصد است و سال آینده با افزایش 5 درصدی سوابق امتحانات پیش دانشگاهی تاثیر سوابق به 30 درصد خواهد رسید.

بر اساس مصوبه سومین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو که در مورخ 23 مهرماه 92 برگزار شد، بنا بر این شد که کلیه دیپلم‌های نظام جدید متوسطه ریاضی، تجربی و انسانی که دیپلم نظام جدید را بین سال‌های 84 تا 93 اخذ کرده اند و امتحان سال سومشان به صورت سراسری باشد، مشمول سوابق با تاثیر قطعی 25 درصد شوند، مصوبه‌ای که در حال حاضر از سوی دیوان عدالت اداری لغو شده است.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top