مشاور رئیس سازمان سنجش آموزش کشور:

درصد تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری 95، بر اساس قوانین مصوب خواهد بود

وکیل ملت: مشاور رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: میزان و نحوه درصد تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری 95 بر اساس قوانین مصوب خواهد بود.

تاریخ انتشار: 19بهمن1394|11:40

درصد تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری 95، بر اساس قوانین مصوب خواهد بود
| کد خبر: 98310

به گزارش وکیل ملت ، حسین توکلی در گفت و گوی زنده با شبکه خبر در سخنانی  در رابطه با رای دیوان عدالت اداری مبنی بر تاثیر درصد معدل سال سوم متوسطه در کنکور آزمون سراسری 95 اظهار کرد: پی گیری‌های لازم در رابطه با رای دیوان عدالت اداری مبنی بر تأثیر مثبت 25 درصدی سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 95 ، صورت گرفته و ما این موضوع را در دفترچه راهنما درج کرده و موثر می‌دانیم.

وی با تاکید بر اینکه سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 95 موثر خواهد بود، ادامه داد: میزان و نحوه اعمال سوابق تحصیلی بر اساس قوانین الزام آوری است که به سازمان سنجش ابلاغ خواهد شد و بعد از ابلاغ به سازمان قبل از توزیع کارت به داوطلبان اطلاع داده می‌شود.

آزمون سراسری سال 95 یک مرحله ای است

توکلی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه آزمون سراسری سال 95 در یک مرحله برگزار خواهد شد، تصریح کرد: داوطلبان هر یک از گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی در یک جلسه به سوالات امتحانی پاسخ خواهند داد.

وی همچنین درباره شرایطی که افراد می‌توانند در گروه‌های مختلف به صورت همزمان انتخاب و ثبت نام کنند، به عنوان مثال علوم انسانی و هنر یا علوم انسانی و زبان های خارجی، توضیح داد: به طور مثال فردی که در گروه ریاضی مشغول  به تحصیل هست، در صورت علاقه مندی به دیگر رشته‌ها می‌تواند در گروه آزمایشی هنر یا زبان خارجی نیز متقاضی شود و ثبت نام کند.

مشاور رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: برای داوطلبانی که در سه گروه آزمایشی ثبت نام کنند، سه کارت ورود به جلسه امتحان صادر می کنیم و این افراد باید در سه آزمون و در سه جلسه شرکت کنند.

مواد و  ضرایب سوالات آزمون عمومی

وی در مورد مواد و  ضرایب سوالات آزمون عمومی مطرح کرد:  100 سوال عمومی برای پنج گروه آزمایشی در نظر گرفته شده که شامل  زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، فرهنگ و معارف اسلامی و زبان انگلیسی است در نظر گرفته شده و سوالات افراد زرتشتی و مسیحی یا داوطلبان مسلط به زبان غیر انگلیسی مانند فرانسه، آلمانی و روسی ضمیمه کنکورشان خواهد شد.

توکلی افزود: آزمون عمومی  5 درس دارد و در تمام گروه‌های آموزشی پنجگانه عناوین، تعداد سوالات و مدت پاسخگویی آنها با هم یکسان است، ولی بدیهی است که از لحاظ محتوا تفاوت دارد، به طوریکه سوالات اختصاصی برای داوطلبانی هر گروه آزمایشی در جدول مشخص شده در دفترچه راهنما، دقیقا تعریف شده است؛ مثلا در گروه آزمایش ریاضی و فنی، داوطلبان به سوالات ریاضی، شیمی و فیزیک پاسخ خواهند داد و یا در گروه آزمایشی علوم تجربی به سوالات ریاضی، فیزیک، شیمی و زمین شناسی پاسخ خواهند داد. این سوالات هم از کتاب نظام آموزشی سالی واحدی و داوطلبانی که در دوره پیش دانشگاهی به تحصیل اشتغال دارند، طراحی شده و سوالات خارج از این کتب نخواهد بود.

وی تصریح کرد: بنابر این داوطلب برای پاسخگویی به سوالات باید منحصرا کتاب‌هایی که در اختیار دارند را مطالعه کنند.سوالات به صورت مفهومی طراحی می‌شود و مفهومی بودن به معنای دشوار بودن سوالات، نیست؛ بلکه به این معناست که هر داوطلبی که خوب درس بخواند، قاعدتا می تواند به سوالات پاسخ دهد. همچنین سوالات به صورت تستی چهار گزینه ای خواهد بود.

تاریخ آزمون سراسری و زمان صدور کارت آزمون

وی درباره تاریخ آزمون سراسری و زمان صدور کارت آزمون بیان داشت: بر اساس زمان پیش بینی شده، کارت ورود به جلسه کلیه داوطلبان پنچ گانه ورود به دانشگاه‌ها، 20 تیرماه سال 95 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار داده خواهد شد و داوطلبان باید در زمانی که مقرر شده به سایت سازمان مراجعه کرده و با توجه به دستورالعمل هایی که در اختیارشان قرار داده خواهد شد، نسبت به پرینت کارت خود اقدام کنند.

مشاور رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تصریح کرد: برای آن دسته از عزیزانی که در دو گروه یا سه گروه آزمایشی شرکت کرده اند، دو یا سه کارت صادر شده و هنگامی که این افراد پرینت کارت اصلی خود را دریافت می‌کنند، باید حتما پرینت کارت دوم و یا سوم خود را نیز دریافت کنند. البته در اطلاعیه ای که داده خواهد شد، حوزه‌هایی جهت پاسخگویی به سوالات افراد برای رفع نقص و سایر موارد، مشخص خواهد شد.

توکلی همچنین در مورد زمان برگزاری آزمون اظهار کرد: آزمون سراسری95 در صبح و بعد از ظهر پنجشنبه 24 و جمعه 25 سال 95 در حوزه‌های امتحانی سراسر کشور، برگزار خواهد شد و داوطلبان هر گروه آزمایشی در مدت زمان تعیین شده، به سوالات خود پاسخ خواهند داد و پس از طی مراحل کارنامه داوطلبان در نیمه دوم مرداد ماه بر روی سایت قرار خواهد گرفت.

دسته بندی خبر روز , آموزش حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top