یک وکیل دادگستری در گفت و گو با وکیل ملت :

طلاق وسیله ای است برای اتمام زندگی مشترک نه سلاحی برای اجبار زن به ادامه آن

وکیل ملت: زهره محمد حسین پور/حالا دیگر از آن روزها گذشته که وقتی عروس و داماد می‌خواستند عقدنامه را امضا کنند و شرط و شروطی را بپذیرند، دهان‌ها از تعجب باز بماند که چطور ممکن است داماد این شروط را قبول کند و یا چه عروس گستاخی که از حالا به فکر طلاق یا این طور مسائل است! امروزه در جامعه ایی زندگی می کنیم که در بین اکثر جوان ها بحث حقوق برابر بین زن و مرد مطرح است، اما سوال اینجاست که در چه صورت زن در شرایطی که قانون حقی برای طلاق برای او در نظر نگرفته است می تواند دارای حق طلاق به شکل متقابل گردد؟

تاریخ انتشار: 19بهمن1394|17:22

طلاق وسیله ای است برای اتمام زندگی مشترک نه سلاحی برای اجبار زن به ادامه آن
| کد خبر: 98540

در این مورد با تینا عقبایی وکیل دادگستری به گفت و گو نشسته ایم که ایشان در جواب به این سوال می گوید:

این موضوع امروزه به صورت مشروط در سند های ازدواج موجود است که اصطلاحا اختیار امر طلاق در صورت حصول شرایط مندرج ضمن عقد مرد به زن وکالت در امر طلاق می دهد.اما این امر به تنهایی نمی تواند حق طلاق را مستقیما به زن بدهد و زن در زمینه طلاق محدود به شرایط خاص است.

 با توجه به اینکه در قانون مدنی ایران طبق ماده 1133 مرد را مختار ساخته است كه هرگاه بخواهد، زن خود را طلاق دهد، اما حق درخواست طلاق زن، محدود به موارد خاصی از جمله مواد 1029(غیبت زوج) و 1129 قانون مدنی (ترك انفاق توسط زوج) شده است آیا حق طلاق را می توان به صورت مطلق به زن سپرد؟

تینا عقبایی در جواب به این سوال می گوید: چون امر طلاق تنها به اراده مرد صورت می گیرد مرد می تواند در ضمن عقد به زن وکالت مطلق برای امر طلاق بدهد تا خلاء قانونی موجود در این زمینه نتواند در آینده به ضرر زن تمام شود.و حتی از تاثیرات و وضع بدی که امروزه در جامعه بوجود آمده بکاهد. از جمله قراردادن مهریه های سنگین برای وجود ضمانت اجرای مناسب برای زن در مقابل حق طلاق مرد مساله ای که امروزه باعث گرفتاری و دردسر خیلی از مردها شده در حالی که اگر در ابتدای امر به این موضوع آگاهی داشتند این حق را به زن داده و خود را از بار مسئولیت سنگین مالی رها می کردند موضوعی که امروزه می تواند مرد و زن را در زمینه طلاق در شرایط یکسان قراردهد.

و همچنین به نظر بنده این حق به زن ها این اجازه را می دهد تا بدون اینکه بخواهند ارزش وجودی خود را با مهریه های سنگین عوض کنند ارزش انسانی و حق قانونی خود را در این زمینه اعمال نمایند که همچنین این مساله باعث بالا رفتن عزت نفس زنان می شود که امروزه این شرایط هم به نفع زنان و هم مردان جامعه ایرانی است.

این وکیل دادگستری  در ادامه می افزاید:طلاق وسیله ای است برای اتمام زندگی مشترک نه سلاحی برای اجبار زن به ادامه آن.بنابراین در یک جمع بندی کلی باید بگویم اگر چه زن ها حق طلاق ندارند اما می توانند ضمن عقد نکاح بصورت مطلق وکیل شوهر در امر طلاق شوند و هرزمان که خواستند خود را با رعایت تشریفات قانونی مطلقه سازند. همانطور که گفته شده است دیدگاه قانون در این موضوع بسیار حمایتی می باشد بطوری که این حق را در ضمن عقد نکاح برای زن در نظر گرفته است. دیدگاه مردان جامعه نیز در این زمینه با گذر زمان  رو به رشد است که آنها نیز به مرور به منافع این موضوع آگاه خواهند شد.

 

دسته بندی با وکلا , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top