دکتر نبی الله احمدلو وکیل دادگستری در گفت و گوی اختصاصی با وکیل ملت:

قضاوت شورای نگهبان یکطرفه است/ در مجلس بعدی اصولگرایانی که تفکرات اصلاح طلبانه دارند زیاد خواهد بود

زهره محمدحسین پور

وکیل ملت: انتخابات مجلس خبرگان در تاریخ 7 اسفند همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد حالا پس از کش و قوس های فراوان رقبا نیز برای تبلیغات آماده می شوند هرچند خیلی از نامزدها از خیلی وقت پیش تر تبلیغات خود را با انجام جلسات و سخنرانی و غیره استارت زده بودند با این وجود رقابت در مبارزات انتخاباتی مجلس شورای اسلامی با حاشیه های همیشگی همراه است.

تاریخ انتشار: 20بهمن1394|19:22

قضاوت شورای نگهبان یکطرفه است/ در مجلس بعدی اصولگرایانی که تفکرات اصلاح طلبانه دارند زیاد خواهد بود
| کد خبر: 99252

دکتر نبی الله احمدلو وکیل دادگستری در گفت و گوی اختصاصی با وکیل ملت می گوید که من فکر می کنم بعلت یکی شدن انتخابات خبرگان با مجلس و حضور برخی از افراد سرشناس این دور از انتخابات اگر از انتخابات 92 شور بیشتری نداشته باشد قطعا کمتر هم نخواهد بود.

این وکیل دادگستری در پاسخ به سوالی درباره چگونگی بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی می گوید که شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت کاندیداها از منابع خاصی اطلاعات لازم را اخذ می کند اما تصمیم گیری نهایی برعهده خود اعضای شورای نگهبان است . قانون ، چهار منبع را برای این کار مشخص کرده است که حق نظارت و بررسی دارند تا شرایطی که طبق قانون هست برای انتخابات حفظ شود که این چهار نهاد شامل نیروی انتظامی ، ثبت احوال ، قوه قضاییه و وزارت اطلاعات است.

دکتر احمدلو می افزاید که یکی از اقداماتی که این هئیت های نظارت انجام می دهد تحقیقات محلی است. البته اصل قضیه این است که باید افراد شایسته کاردان و کارشناس وارد مجلس شوند و افرادی که از سلامت اخلاقی برخوردار نیستند نباید هیچ مسئولیتی داشته باشند بویژه مجلس در راس امور است و بسیار مهم است.

 بهر حال باید پذیرفت که شورای نگهبان به عنوان نهاد ناظر بر انتخابات موظف است رأی خود مبنی بر «احراز» یا «رد» صلاحیت نامزدها را براساس پاسخ استعلام‌هایی که از  نهادهای چهارگانه می‌رسد، صادر کند اما این نتایج تحت تاثیر تحقیقات محلی قرار می گیرد که متاسفانه در بعضی موارد توسط افرادی صورت می‌گیرد که خود گرایش‌های خاصی دارند و به واسطه این اختلاف سلیقه، بخشی از افراد شانس حضور در رقابت‌های انتخاباتی را از دست می دهند بعضی تحقیقات و اظهارنظرهایی که می شود مغرضانه صورت می گیرد و خیلی مستند نیست

این وکیل دادگستری در ادامه می افزاید که مثلا در بعضی از موارد به استناد بندی از دستورات اسلام کاندیدی را رد صلاحیت می کنند در صورتی که حکم صادر شده با شناختی که از شخص داریم متناقص است در نتیجه تمامی این مسائل باعث می شود تا بیشتر به یک جناح برخورد می کند. مثلا افراد اصولگرا کم هستند یا اصلا نیستند یا افرادی که تفکرات اصلاح طلبانه دارند و بسیار هم موجه هستند شانس حضور در انتخابات را نداشته باشند.

دکتر احمدلو با بیان اینکه داوری شورای نگهبان یک طرفه است می افزاید که با توجه به تمامی این اتفاقات به نظر من در واقع  هئیت نظارت و شورای محترم نگهبان یک نوع قضاوت هم در رابطه با کاندیدها انجام می دهد که درستی و نادرستی این قضاوت قابل بحث است. اما مساله ایی که مشخص است این است که در این قضاوت مدعی علیه باید حضور داشته باشد تا مجموع اسناد را ببیند، پاسخ داده و از خود دفاع کند. اما در حال حاضر قضاوت یکطرفه صورت می گیرد که درست یا غلط بودنش مشخص نیست من فکر می کنم همه این ها نیاز به بررسی و پاسخگویی دارد تا افکار عمومی آگاه شود.

وی با بیان اینکه این مردم ولی نعمت انقلاب و امام هستند می گوید که باید شرایطی فراهم باشد تا براساس فرمایشات رهبری انتخابات پرشوری داشته باشیم و این زمانی رخ می دهد که مردم شاهد حضور نماینده ایی از تفکرات و جناح و اندیشه خود در انتخابات باشند. به نظر بنده این حرکت مقداری با فرمایشات رهبری که حضور حداکثری را می طلبد  منافات دارد.

دکتر نبی الله احمدلو در پاسخ به این سئوال که با توجه به نحوه تایید صلاحیت ها حضور کدام جناح را در مجلس آینده پررنگ تر می بینید می گوید که به نظر بنده عقلای اصلاح طلب تفکرات خوبی دارند و البته فرصت خوبی هم به اصلاح طلب ها دست داده است چون در مجلس بعدی اصولگرایانی که تفکرات اصلاح طلبانه دارند بسیار زیاد خواهد بود.

با این وجود این وکیل دادگستری در پایان این گفت و گو از اصرار بر سرکار ماندن برخی مدیران سنتی گله دارد و می گوید که متاسفانه در بین مدیران جمهوری اسلامی که شامل تمامی گروه ها و جناح های مختلف می شود اینگونه دیده می شود که بعضی از آقایان چه در راس امور چه در مجلس با توجه به تمام تلاش هایی که کرده اندو نتیجه خاصی ندیده اند همچنان قصد بازنشسته شدن ندارند با وجود اینکه امروزه افراد جامعه بخصوص جوانان از دیدگاه جدیدی برخوردارند و ما  برای پیشرفت نیاز به اندیشه نو داریم چون نتیجه ایی که از اقدامات افراد قبلی باید می دیدیم را دیده ام و در حال حاضر نیاز به تفکرات جدید  داریم.

 

دسته بندی گفتگو , تلگرام + ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top