اقدامات پیشگیرانه از تصرفات اراضی ملی باید در اولویت قرار گیرد

رئیس کل دادگستری استان کردستان :

وکیل ملت: سنندج- رییس کل دادگستری کردستان گفت:پیشرفت پیگیری پرونده ها و افزایش میزان رفع تصرفات از اراضی ملی نشان دهنده برخورد قاطع مسئولین در حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی استان است.

تاریخ انتشار: 21شهريور1394|17:20

رئیس کل دادگستری استان کردستان :
| کد خبر: 9949

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از  روابط عمومی دادگستری کل استان کردستان، علی اکبر گروسی در سومین جلسه شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی استان کردستان که امروز در سالن اجتماعات دادگستری کل استان تشکیل شد، اظهار داشت: پیشرفت پیگیری پرونده ها و افزایش میزان رفع تصرفات از اراضی ملی نشان دهنده برخورد قاطع مسئولین در حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی استان است.

وی عنوان کرد: مبارزه با مفاسد اقتصادی، حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی و تشکیل مستمر و منظم این جلسات از جمله کارهای ارزشمندی است که در جهت صیانت از اراضی ملی صورت گرفته است که در راستای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی استان انجام شده است.

وی بیان کرد: تغییر کاربری اراضی کشاورزی و منابع طبیعی لطمات جبران ناپذیری به کشاورزی و منابع طبیعی وارد می کند که دستگاه های متولی باید مجدانه در رفع این تصرفات اقدام و تا حصول نتیجه و اعاده وضع به حالت سابق تلاش کنند.

 رئیس کل دادگستری کردستان ادامه داد: در تابستان اخیر آتش سوزی های وسیعی در سطح استان از جمله در کوه آبیدر سنندج و شهرستان مریوان به وقوع پیوست که عاملین این آتش سوزی ها چه به صورت سهوی یا عمدی که به فضای سبز، منابع ملی، جنگلها و مراتع خسارات وارد کرده اند؛ باید شناسایی و تحت تعقیب قرار گرفته و به صورت جدی و بدون اغماض مطابق قانون با آنها برخورد شود.

وی با اشاره به حفر چاه های غیرمجاز در سطح استان گفت: چاه های غیرمجاز باید تماماَ مسدود گردد و با عاملین حفر این چاه ها که خسارات زیادی به سفره های زیرزمینی وارد می کنند، برخورد قانونی شود و با تدبیر و برنامه ریزی نهادهای ذیربط و نظارت بر پروانه های حفر چاه از موارد غیرمجاز جلوگیری و در دادسراها احکام صادره در این رابطه با سرعت اجراء شود.

گروسی افزود: کارشناسان رسمی دادگستری باید همواره در چهارچوب قانون اظهارنظر تخصصی نموده و از گزارش بر خلاف واقع اجتناب نمایند و دستگاه قضایی را در اجرای عدالت یاری نمایند؛ عملکرد کارشناسان باید اعتماد آمیز و منطبق با واقع و با بی طرفی همراه باشد. هرنوع اظهار نظرمغرضانه و غیرعملی به پایه های کارشناسی لطمه می زنند ومراجع نظارتی این رابطه باید به وظیفه خود بدون اغماض عمل کنند.

رئیس کل دادگستری کردستان بیان کرد: اقدامات پیشگیرانه از تصرفات اراضی ملی و منابع طبیعی باید در اولویت باشند و از تصرفات دوباره اراضی ملی خلع ید شده، جلوگیری شود که مراقبت مستمر و مداوم از اراضی ملی استان وظیفه همگانی مردم و دستگاه های متولی است.

گروسی بر ضرورت حفظ اراضی ملی و منابع طبیعی و برخورد قاطع دستگاه قضایی با متصرفین اراضی ملی تأکید کرد و افزود: دستگاه قضایی استان ضمن حمایت کامل از کلیه سازمان های زحمتکش در این عرصه، در پیشگیری از تصرفات اراضی ملی و منابع طبیعی گام برداشته و با کسانی که به اراضی ملی و منابع طبیعی دست درازی کنند شدیدا برخورد خواهد کرد.

در ادامه اين جلسه تعدادی از حاضرين به ارائه گزارش از اقدامات انجام شده و طرح نظرات در خصوص راهكارهای جلوگيری از تصرف و تخريب اراضی ملی و منابع طبيعی پرداختند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top